Avioni përplaset e shpërthen në flakë, shpëtojnë mrekullisht të gjithë pasagjerët

In this photo provided by Russian Emergency Situations Ministry for for the Republic of Buryatia Press Service, a plane An-24 of Angara Airlines is seen in a fire after a crush during a landing in Nizhneangarsk, Republic of Buryatia, Russia, Thursday, June 27, 2019. Officials said at least two people died and over twenty are injured after a plane skidded off the runway. (Ministry of Emergency Situations for the Republic of Buryatia press service via AP)

Dy anëtarë të ekuipazhit kanë vdekur por të gjithë pasagjerët mbijetuan pasi një avion rus u rrëzuar dhe shpërtheu në flakë gjatë një ulje emergjente në një aeroport në Siberi.

Angara Airlines u rrëzua rreth 100 metra larg pistës pasi u përpoq të ulej në orën 10:24 të mëngjesit të së enjtes, tha kompania ajrore.

Avioni u përplas në një impiant të ujërave të zeza para se të shpërthente në flakë.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë An-24 në flakë.

Piloti Kolomin Vladimir Ilyich dhe mekaniku i fluturimit, Bardanov Oleg Vladimirovich, vdiqën në aksident. Ndërsa bashkëpiloti dhe një mjek i fluturimit mbijetuan.

Avioni po fluturonte nga Ulan Ude në Nizhneangars, dy qytete të largëta të Siberisë.

Por për mrekulli kanë shpëtuar 43 pasagjerët në bord që u evakuuan menjëherë.

Nuk kishte asnjë viktimë mes pasagjerëve.

Disa pej tyre u dërguan në spital ndërsa kanë nisur hetimet për aksidentin e së enjtes.

Piloti i vdekur kishte 34 vite përvojë pune dhe mbi 15.000 orë fluturimi, tha kompania ajrore.

In this photo provided by Russian Emergency Situations Ministry for for the Republic of Buryatia Press Service, a plane An-24 of Angara Airlines is seen in a fire after a crush during a landing in Nizhneangarsk, Republic of Buryatia, Russia, Thursday, June 27, 2019. Officials said at least two people died and over twenty are injured after a plane skidded off the runway. (Ministry of Emergency Situations for the Republic of Buryatia press service via AP)