Nafta, ari dhe bitcoin janë duke u rritur përpara se SHBA të zbulojë sanksionet ‘kryesore’ mbi Iranin

Nafta, ari dhe bitcoin janë rritur këtë të hënë përpara zbulimit të sanksioneve “të mëdha” që do të vendosen mbi Iranin.

Rritja e tensioneve SHBA-Iran dhe një luftë e gjatë tregtare SHBA-Kinë kanë rritur çmimet e mallrave dhe kriptomonedhës.

SHBA ka akuzuar shtetin e Lindjes së Mesme se ka sulmuar dy tankerë në Gjirin e Omanit dhe ka rrëzuar një avion pa pilot të SHBA mbi ujërat ndërkombëtare në dy javët e fundit dhe thuhet se kishte nisur një sulm në internet kundër një grupi spiunazhi iranian pavarësisht nga anulimi i një sulmi raketor të enjten.

Nafta ka reduktuar fitimet e saj të mëparshme, të cilat ishin ushqyer nga tregtarët që kishin frikë se një konflikt SHBA-Iran mund të shkaktojë ndërprerje të furnizimit. Kompania West Texas Intermediate pati rritje të naftës së papërpunuar me 0.5% në 57.70 dollarë, ndërsa kompania Brent u ul në 0.1% me 64.40 dollarë.

Ari u rrit 1% në 1,414 dollarë pasi investitorët u zhvendosën në vende të sigurta përballë rritjes së tensioneve gjeopolitike.

Bitcoin u rrit me 2.6% në 10.897 dollarë, çmimi i saj më i lartë në më shumë se një vit. Monedha virtuale ka trefishuar vlerën që nga dhjetori, dhe sipas parashikimeve do vazhdoj të rritet.