Lefter Maliqi: Presidenti e bëri detyrën dinjitoze si sovran i popullit. Po kalorësi i Rilindjes?

Deputeti Lefter Maliqi, përmes një postimi në rrjetet sociale ka ngritur disa pyetje mjaft serioze, që duket se kryeministrit Rama, mesa duket, nuk i shkojnë në mendje çështje të tilla.

“Kush do i shmangë konfliktet dhe përplasjen civile në 30 qershor? Kush do e mbajë pëtgjegjësinë po ndodhën viktima? Presidenti e beri detyrën e tij dinjitoze si sovran i popullit. Po kalorësi i Rilindjes?”- shkruan ndër të tjera deputeti Maliqi.

Në vijim, shkrimi i plotë i Maliqit në rrjetet sociale: 

Lind Pyetja? Kush do i shmangë konfliktet dhe përplasjen civile në 30 qershor? Kush do e mbajë pëtgjegjësinë po ndodhën viktima? Presidenti e beri detyrën e tij dinjitoze si sovran i popullit. Po kalorësi i Rilindjes? Lind pyetja? Populli në çdo qytet i del para në rrugë kalorësit dhe përplaset me 300 policë e gardistë qe i merr nga Tirana. Po në 30 qershor kur s’ka forca policie, ku ne çdo qendër votimi ka vetëm 1 polic dhe në çdo qark me 400-500 qendra votimi ,jane vetem 20 polic në gadishmëri per nderhyrje ne rast konflikti e perplasje civile ne cdo qënder votimi,ku parashikohet ne cdo qender votimi te ngrihen mbi 20 veta dhe ne shkall qarku mbi 2000 veta dhe ne shkalle vendi mbi 100.000 veta.Kalorës si do i menaxhosh këto situata kur ske as polic të gatshëm ,apo do thyesh kodin zgjedhor sdo lësh fare polic nëper qëndra votimi ,se ti je zoti spyet as per kod,as per ligj,as per institucione as per opozite as per socialist , ty të rroj rilindja.Të jesh i sigurt kalores,mobilizo bandat e krimit si grupe te gatshme. Vetëm shqiptarët me dt 30 duan të shohin Ertv tende te famshme te cilës me 30 Qershor mund ti digjet ekrani dhe do vite të rregullohet.Mbahu kalorës,mos pi shume keto ditë leng qumshti të bardh,ndrysho ndonjëher ngjyren.Mos u ndal kalores jepi drejtim dt 30 do jetë dita e 3 ose e 4 dasmes suaj.Me trashegime dhe jete te lumtur.Korrikun e ke muaj mjalti me tao taon.✌️✊💪