Skandal korrupsioni në futbollin spanjoll, nën hetim edhe presidenti Rubiales

Presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF), Luis Rubiales, është nën hetim për një rast të dyshuar korrupsioni.  Gazeta e njohur iberike “Marca” ka zbuluar një dosje të madhe me përgjime, ku dyshohet se ai ka dhënë një subvencion të paligjshëm për Huescan, në lidhje me ndërtimin e një fushe futbolli.

 

Rubiales, ish-kreu i sindikatave të futbollistëve, mori vendin e Angel Maria Villar në krye të federatës, pasi ky i fundit ishte arrestuar për korrupsion, përvetësim dhe falsifikim të dokumenteve.

Janë 1 mijë faqe hetim, që ka tronditur futbollistin spanjoll dhe jo vetëm, dhe ku në orët apo në ditët në vijim pritet që të ketë edhe arrestime. /R.Lika-Koha Jone/