Lista e plotë, shpallen kandidatët për çmimet ”Oscar”

Sot janë shpallur nominimet e çmimit Oscar për 91 vjetorin e Akademisë së Çmimeve. Kandidatët për 24 kategori u zbuluan nga aktorët Kumail Nanjiani dhe Tracee Ellis në teatrin Samuel Goldëyn në Beverly Hills, Kaliforni. “Daily mail” shkruan se “Roma” dhe “The Favourite” udhëheqin listën me 10 nominime dhe ndiqet nga “A star is born” dhe “Vice” të cilët të dy janë nominuar në 8 kategori. Ndërsa aktori kryesorë të ‘A Star is Born’, Bradley Cooper është nominuar në kategorinë ‘Aktori udhëheqës’ dhe Lady Gaga në kategorinë ‘Aktorja udhëheqëse’.

Më poshtë janë nominimet për edicionin e 91-të të ndarjes së çmimeve, sipas kategorive.

Best Picture (Figura më e mirë)

Roma
A Star Is Born
BlacKkKlansman
Green Book
Vice
Black Panther
The Favourite
Bohemian Rhapsody

Best Actor (Aktori më i mirë)

Christian Bale (Vice)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Viggo Mortensen (Green Book)
Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)

Aktorja më e mirë

Olivia Colman (The Favourite)
Glenn Close (The Ëife)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Melissa Mçarthy (Can You Ever Forgive Me?)
Yalitza Aparicio (Roma)

Best Supporting Actor (Aktori më i mirë joprotagonist)

Mahershala Ali (Green Book)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Sam Elliott (A Star Is Born)
Sam Rockwell (Vice)
Adam Driver (BlacKkKlansman)

Best Supporting Actress (Aktorja më e mirë joprotagoniste)

Regina King (If Beale Street Could Talk)
Amy Adams (Vice)
Rachel Weisz (The Favourite)
Emma Stone (The Favourite)
Marina de Tavira (Roma)

Best Director (Regjisori më i mirë)

Alfonso Cuaron (Roma)
Spike Lee (BlacKkKlansman)
Pawel Pawlikowski (Cold War)
Yorgos Lanthimos (The Favourite)
Adam McKay (Vice)

Best Costume Design (Kostumografia Më e Mirë)

The Ballad of Buster ScruggS
Black Panther
Mary Poppins Returns
The Favourite
Mary Queen of Scots

Best Animated Feature (Filmi më i Mirë i Animuar)

Incredibles 2
Isle of Dogs
Mira
Ralph Breaks the Internet
Spider-Man: Into the Spider-Verse