Klubet më të shtrenjta në botë, City kryeson bindshëm ndaj të tjerëve

Observatori Ndërkombëtar i Futbollit, Cies, ka publikuar renditjen e skuadrave me vlerën më të lart në bazë të investimeve që janë bërë në merkato. Në krye të renditjes qëndron Manchester City me 976 milionë euro, pothuajse 200 milionë euro më shumë se vendi i dytë që mbahet nga PSB (788) dhe Manchester United (786).

Më pas në  klasifikimin e ekipeve më të vlefshëm vijon dominimi anglez me Manchester United dhe Liverpool, ndërkohë që Barcelona dhe Chelsea mbyllin 6-shen më të mirë.

Në vendin e 7-të është ekipi italian i Juventusit, që ka një vlerë prej 6532 milionë euro, 100 më shumë se Reali (447 milionë euro).