Gjendet pas 250 vitesh anija legjendare e kapitenit James Cook

Anija legjendare e kapitenit James Cook, HMS Endeavor besohet të jetë gjetur më në fund pas 250 vitesh. Arkeologët detarë, të cilët kanë kaluar më shumë se dy dekada në kërkim të anijes, thonë se tani kanë identifikuar pikën e saktë ku po “pushon” HMS Endeavor.

Detajet e asaj që do të zgjidhë një nga misteret më të mëdha detare të të gjitha kohërave, do të shpallen zyrtarisht të premten në Shtetet e Bashkuara. Ngjarja do të zhvillohet në ishullin Bricjapi, një ishull i vogël në gjirin e Narragansett, jashtë Neëport, Rhode Island, pranë vendit ku mendohet të jenë mbetjet e anijes.

Arkeologët mësuan 20 vjet më parë se anija u rrëmbye në portin Newport. Identifikimi i vendit të pushimit përfundimtar të anijes ka ngritur shpresat se gërimiet për HMS Endeavour do të fillojnë vitin e ardhshëm. Drejtori i RIMAP, Kathy Abbass, tha se zbulimi do të ishte i rëndësishëm për një numër vendesh, përfshirë Australinë, SHBA, Britaninë dhe Zelandën e Re.