Takimi me Presidentin Meta, Papa Francesco kërkon që Shqipëria ti bashkohet BE

Papa Francesco, priti në një takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë vizitës së këtij të fundit në Vatikan.

Biseda mes papës dhe presidentit Meta, u fokusua tek e ardhmja e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Në këtë kontekst Papa u shpreh se e ardhmja e Shqipërisë është dhe duhet të jetë drejt Bashkimit Evropian.

Më tej në njoftimin e Vatikanit, thuhet se biseda u fokusua në marrëdhëniet e shkëlqyera që ka Shqipëria me selinë e shenjtë.

Lajmi në median italiane:

Papa Francesco, vuole l’Albania nell’Unione Europea