“SpaceX në Hënë” – Turisti i parë, miliarderi Yusaku Maezawa

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar udhëtarin e parë privat që planifikon të fluturojë rreth Hënës. Miliarderi japonez por njëkohësisht edhe manjati i modës në internet Yusaku Maezawa, 42 vjeç, njoftoi: “Unë zgjedh të shkoj në Hënë”.

Ai pritet të heqë dorë nga Rocket Big Falcon (BFR), një sistem nisjeje që u zbulua nga Z. Musk në vitin 2016. Misioni, i cili aktualisht është planifikuar për vitin 2023, do të shënojë vizitën e parë në Hënë nga njerëzit që kur Apollo 17 udhëtoi për herë të parë drejt hënës në 1972.

Njoftimi është bërë në selinë qendrore të SpaceX në Hawthorne, Kaliforni. Kompania tha se fluturimi përfaqësonte “një hap të rëndësishëm drejt mundësisë për njerëzit e zakonshëm të cilët ëndërrojnë të udhëtojnë në hapësirë”.

Më parë në Twitter, zoti Musk kishte lënë të kuptohet se pasagjeri do të ishte nga Japonia. Miliarderi Maezawa vitin e kaluar pagoi një shumë prej 110.5 milion dollarë për një pikturë të artistit të ndjerë Jean-Michel Basquiat në një ankand në Nju Jork.

Vetëm 24 njerëz e kanë vizituar Hënën – të gjithë amerikanë. Ai do të udhëtojë në atë që quhet “trajektore e kthimit të lirë”, e cila do të sjellë anijen e tij BFR përsëri në Tokë pasi të ketë shkuar në anën e largët të Hënës.

Megjithatë, ky lançim do të mbështetet në një raketë që ende nuk është ndërtuar dhe Z. Musk ka thënë: “Nuk është 100% e sigurt që mund ta realizojmë këtë në fluturim”. Në atë kohë SpaceX duhej të përdorte raketën e rëndë Falcon dhe versionin e personelit të anijes kozmike Dragon. Por në shkurt të këtij viti, Z. Musk tha se SpaceX do të përqendrohej në BFR për misionet e ardhshme me ekuipazhin.

BFR nuk ka udhëtuar kurrë, por Musk ka lëshuar disa detaje teknike në lidhje me të. Raketa pritet të jetë 118 metra e lartë dhe të ketë një diametër prej 9 milion. Sipas një krahasimi, Falcon Heavy është 70 metra i gjatë dhe përbëhet nga raketa qendrore e rrethuar nga dy nxitës, secili me një diametër prej 3.66m.