Spanja shpall zyrtarisht kandidaturën për Europianin 2028

Spanja kërkon që të që të organizojë kampionatin Evropian të futbollit 2028-të. Kryeministri Pedro Sanchez së bashku me kreun e Federatës Luis Rubiales janë takuar me presidentin e FIFA-s, Gianni Infantino për të diskutuar për këtë çështje.

Iberikët synojnë që të organizojnë një event të madh, pasi mungon që nga Botëtori i vitit  1982. Ideja është që së bashku me to të përfshihet edhe Portugalia si vend pritës.

Deri më tani janë zyrtarizuar vetëm dy kandidatura, Paraguay, Uruguay me Argjentinën dhe Maroku. Spanja dhe Portugalia janë në garë me Marokun edhe për Botërorin 2030. Për Botërorin 2026-të kandidaturën ka bërë Kanadaja, Amerika dhe Meksiko, që do të rivalizojnë Katarin.