Sulmet në SHBA/ Fotot që tronditën botën 17 vite më parë

Sulmet në qiellin e New York-ut, 11 shtatorin e përpara 17 viteve, ishin gjithashtu një tronditje e madhe për amerikanët e për mbarë botën. Nga sulmet mbetën të vdekur 3 000 njerëz dhe miliarda dollarë dëme për ekonominë.

Pas këtij sulmi, SHAB-të dhe aleatët e saj, sulmuan trupat terroriste Al Qaedas në Afganistan, për t’i dhënë botës një jetë më të sigurt, ndërsa pas disa viteve, trupat amerikane vranë edhe liderin terrorist Bin Laden.

Si çdo vit me rastin e përvjetorit të sulmeve terroriste në Kullat Binjke programohen ceremoni në nder të të vdekurve në New York ku lexoehn emrat e të gjithë viktimave. Ja disa nga momentet e trerrshme të sulmit të 11 shtatorit 2001.

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri