Lulzim Basha: Politikanët e lidhur me krimin bëjnë ligjin

Ashtu si dje, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka folur sërish me emra, ndërsa ka sulmuar maxhorancën për lidhjet e saj me krimin. Në një bashkëbisedim me gazetarët Basha theksoi se për këta emra, duke nisur nga Çyrbja, Xhafaj apo Sejdini dhe Dako, zgjidhja është vettingu në politikë.

Po ashtu ai paralajmëroi një aksion të fuqishëm politik.

“Atentat ndaj demokracisë që sot kemi politikanë të lidhur me krimin. Cyrben e Xhafajn në parlament ballen në krye të Elbasanit Sejdinin në Durrës Dakon. Për këtë ka vetëm një zgjidhje, vetting i politikanëve. Ligji që sapo kemi dorëzuar në Kuvend është i thjeshtë dhe i qartë. Ministri i policisë mos ketë lidhje me krimin kryeministri mos kete lidhje me krimin. Ngjarja tronditëse dje në Memaliaj se shteti ka rënë. Shqipëria qeveria nga bandit dhe bosët e krimit të organizuar.