Vdes ylli i filmave hollivudianë

Burt Reynolds, ylli i filmave të viteve 1970 dhe kandidati për cmime Oscar ka vdekur në moshën 82 vjeçare.

Sipas Us Weekly, ai ndërroi jetë në një spital Florida pas një sulmi në zemër. Aty ishte e pranishme edhe familja e tij.

Burt i është nënshtruar bypass-it në zemër në vitin 2010. Ai arriti të mbijetojë falë djalit të tij Quinton.

Reynolds ishte i njohur për rolet e tij në Smokey dhe Bandit të vitit 1977, Striptease e vitit 1996 dhe Boogie Nights e vitit 1997. Boogie Night i dha atij edhe nominimin për çmimin Oscar.