Sot kujtohen 20.000 viktimat e tërmetit 7.6 ballë, ja ngjarjet historike të datës 17 Gusht

Sot data shënon 17 Gusht. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarjet

1386 – Karl Topia, princi i Principatës së Topiajve lidh një aleancë me Republiken e Venecias për të ndihmuar në fortifikimin kundër Perandorisë Osmane.

1918 – Vritet udhëheqësi revolucionar bolshevik, Moisei Uritsky.

1945 – Shpallja e Pavarësisë së Indonezisë.

1960 – Gaboni pavarësohet nga Franca.

1962 – Rojtar i Gjermanisë Lindore vret 18 vjeçarin Peter Fechter i cili tentonte të kalojë Murin e Berlinit, dhe bëhet viktima e parë e murit.

1988 – Presidenti pakistanez Muhammad Zia-ul-Haq dhe ambasadori amerikan Arnold Raphel vdesin në aksident ajrorë.

1991 – Wade Frankum fillon kryerjen e vrasjeve në Strathfield, Australia.

1998 – Presidenti amerikan Bill Clinton pranon në audi kasetë se ka pasur sjellje jo të mirë fizike me Monica Lewinskyn

1999 – Dridhet toka me intensitet 7,6 shkallë në Izmit, Turqi, duke lënë të vdekur 20.000 dhe duke plagosur 44.000 njerëz.

2008 – Notari amerikan Michael Phelps bëhet personi i parë që fiton 8 medalje ari olimpike në një vit.

Lindje

1905 – Jup Kazazi, ministër i Partisë Fashiste në qeverinë e Mustafa Krujës, udhëheqës ushtarak i Ballit Kombëtar dhe organizator i Luftës së Reçit.

1914 – Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (v. 1988)

1925 – Jiang Zemin, politikan kinez

1930 – Ted Hughes, shkrimtar britanez

1839 – Abdyl Frashëri, atdhetari i shquar shqiptar.

1932 – Vidiadhar Surajprasad Naipaul, shkrimtar anglez, nobelist

1943 – Robert De Niro, aktor amerikan

1944 – Rexhep Meidani, politikan shqiptar, ish president i Shqipërisë.

1932 – Tinka Kurti, aktore shqiptare.

1960 – Sean Penn, aktor dhe regjisor amerikan

1977 – Thierry Henry, futbollist francez

Vdekje

1911 – Petro Nini Luarasi, personalitet i Rilindjes sonë Kombëtare.

1987 – Rudolf Hess, politikan gjerman dhe numri 3 i Partisë Naziste

1988 – Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (l. 1914)

2008 – Franco Sensi, President i A.S Roma dhe babai i Rosella Sensi

2010 – Francesco Cossiga, politikan italian (l. 1928)

2014 – Licia Albanese , soprano italiane me shtetësi amerikane (l. 1913)