Tërmet me epiqendër Burrelin, deputetja: Ka banesa të dëmtuara, njerëzit janë të frikësuar

Tërmeti i fuqishëm që ra sot në orën 17: 38 në Shqipëri, e ka patur epiqendër rreth 8 kilometra nga qyteti i Burrelit në Qarkun e Dibrës.

Raportohet se tërmeti prej 5.4 ballësh është ndjerë edhe në Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni, por edhe në Bosnje dhe Itali.

Ndërkohë, deputetja e PD-së e Qarkut të Dibrës, Dhurata Çupi jep alarmin se në zonën e saj elektorale ka banesa të dëmtuara nga tërmeti, duke shtuar se banorët janë të frikësuar për përsëritjen e tij.

Apeli i Dhurata Çupit

Në Qarkun e Dibrës paraqitet shqetësuese dhe me pasoja, situata pas tërmetit, epiqendra e të cilit ishte në Mat.

Nga komunikimet e mia të vazhdueshme banorët të shqetësuar tregojnë se nga tërmeti kanë mbetur shumë banesa të dëmtuara, ndërsa vetë janë të trembur e disa edhe në qiell të hapur.

Ka dëme në dhjetëra banesa në bashkitë Klos, Mat e Bulqizë.

Kjo situatë kërkon angazhimin URGJENT të autoriteteve ligjzbatuese për t’u ardhur në ndihmë banorëve.

Nga komunikimin me institucionin e Prefektit dhe me Organet e Njësive Vendore përgjegjëse, kërkova që strukturat e këtyre institucioneve duhet të angazhohen në këtë situatë që të evidentohet çdo banesë apo familje që ka nevojë për strehim apo mbështetje.