Sekretari amerikan i arsimit, LeBron James “emërohet” me peticion

Më shumë se 10,000 njerëz kanë nënshkruar një peticion ku i bëhej thirrje sekretarit të tanishëm të arsimit në SHBA, Betsy DeVos të zëvendësohet nga ylli i basketbollit LeBron James.

Krijuar nga projekti “Rebecca G.” i Care2 Community, peticioni u nis një javë pasi James hapi një shkollë fillore në Ohajo të quajtur ‘I Promise School’ për të rinjtë në rrezik nga prejardhje të pa privilegjuara.

“LeBron James është një frymëzim për fëmijët në të gjithë vendin. Ai tregon se kujdeset për të rinjtë e Amerikës dhe e kupton fuqinë e edukimit publik për të ndihmuar fëmijët të përmbushin potencialin e tyre të vërtetë “,-thotë peticioni.

DeVos, i cili ka qenë sekretar amerikan i arsimit që nga viti 2017, u përshkrua në dokument si “një donator republikan i skandalizuar që tregon një pakënaqësi të pafalshme për arsimin publik”.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i cili është marrësi i vetëm i peticionit, kohët e fundit është tallur me James në “Tëitter”, duke iu përgjigjur kritikave nga katër herë numri 1 i NBA-së.

Muajin e kaluar, James dha një intervistë për Don Lemon të CNN, në të cilën ai e përbuzi politikën e Trump, duke thënë se po përdorte sportin për të ndarë Amerikën përgjatë linjave racore.