Raporti i OKB-së: Koreja e Veriut nuk e ka ndaluar, vijon programin bërthamor

This picture, taken by North Korea's official Korean Central News Agency on March 7, 2013 shows North Korean leader Kim Jong Un (C) using a pair of binocular to look south as he inspects Jangjae Islet Defence Detachment near South Korea's Taeyonphyong Island in South Hwanghae province, North Korea's southwestern sector of the front. AFP PHOTO / KCNA via KNS ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS (Photo credit should read KNS/AFP/Getty Images)

Koreja e Veriut nuk e ka ndaluar programin e saj bërthamor duke shkelur mbi sanksionet e OKB-së thuhet në një raport të organizatës së kombeve të bashkuara dorëzuar Këshillit të Sigurimit.

Ndër të tjera thuhet se Penjani ka rritur ndjeshëm shkëmbimet ilegale të produkteve të naftës përmes anijeve dhe ka tentuar të shesë armë jashtë vendit. Raporti konfidencial i eksperteve te pavarur iu dorëzuar mbrëmjen e së premtes Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Raporti i cili u publikua edhe në mediat ndërkombëtare thotë se Koreja e Veriut nuk ka ndaluar programet e saj bërthamore dhe raketore dhe vazhdon të sfidojë rezolutat e Këshillit të Sigurimit nëpërmjet një rritjeje masive të transferimeve të paligjshme të produkteve të naftës, si dhe përmes transferimit të qymyrit përmes detit gjatë 2018.

Ndërkohë Koreja e Veriut nuk ka komentuar mbi gjetjet e raportit por një jave me pare zyrtaret amerikane njoftuan se Phenjani po vazhdonte me ndërtimin e raketave të reja pavarësisht ngrohjes se raporteve mes presidentit amerikan Donald Trump dhe atij koreano verior Kim Jong Un.