Aktorja: Vendimi që mori Hasa pasi PD humbi zgjedhjet

Legjenda e humorit, i vlerësuar me titullin ”Artist i Merituar”, Fadil Hasa u nda nga jeta pak ditë më parë. Ai njihej gjithashtu dhe si një anëtar dhe mbështetës i hapur i Partisë Demokratike, që në themelimin e saj.

Aktorja Aishe Stari, e cila njihej me Hasën për prej gjimnazit ndërsa kishin interpretuar së bashku në shumë shfaqje, ka rrëfyer në një intervistë për Panorama, se pas humbjes së PD-së në zgjedhje Fadil Hasa vendosi të mos dilte më në skenë dhe pavarësisht kërkesave të kolegëve i qëndroi këtij vendimi deri në fund.

“Fadilin nuk e largoi njeri nga skena, deshi dhe u largua vetë. Prej vitesh mbajti një qëndrim partiak dhe mendoj që bëri gabim. Ai apo kushdo tjetër mund të jenë të lirë të zgjedhin kahun e tyre në politikë, por nuk kanë pse e lënë të ndikojë në profesionin e tyre. politikan mund të bëhet kushdo sot, artist jo. Kur humbi PD, dha dorëheqjen, ‘nuk dal më në skenë, tha, dhe ashtu bëri. Sa herë i kam thënë të kthehej, nuk bindej”, tregon aktorja Aishe Stari.