Prestigjozja “The Sun” i dedikon artikull Era Istrefit

Tabloidi britanik ‘The Sun’ shkruan për këngëtaren shqiptare nga kosova Era Istrefi, e cila debutoi shkëlqyeshëm në finalen e Botërorit ‘Rusi 2018’

Me titull ‘Kush është Era Istrefi’, The Sun shkruan:

Era Istrefi ‘shpërtheu’ në skenën ndërkombëtare dy vite më parë dhe ylli gjithnjë një rritje, është caktuar për performancën më të madhe të jetës së saj sonte.

Ajo do t’i bashkohet Will Smith dhe Nicky Jam për debutimin e tyre në Kupën e Botës 2018 me këngën ‘Live It Up’, por kush është ajo dhe ku e keni dëgjuar më parë? Ja çfarë duhet të dini për të….:

Lindur më 4 Korrik 1994, Era Istrefi lindi në Prishtinë të Kosovës nga mamaja këngëtare Suzana Tahirsylai dhe gazetari Nezir Istrefi.

Ajo debutoi në vendin e saj të lindjes në 2013n para se të nxirrte këngët të kënduara në dialektin shqiptar të gegënishtes, me disa fraza të miksuara në anglisht.

24 vjeçarja fillimisht fitoi famë ndërkombëtare me këngën e saj ‘Bon Bon’, suksesi i së cilës bëri që ajo të firmoste me Sony dhe Ultra Music brenda një muaji.

Era mori shtetësi shqiptare në 2016n dhe fitoi çmimin ‘European Border Breakers’ një vit më vonë, përfundon ‘The Sun’