Finalja e Kupës së Botës, Macron e Bolt të ftuar special

Ndërsa spektakli më i madh i futbollit në Rusi është në mënyrë të pashmangshme duke iu afruar përfundimit të tij, stadiumi i Luzhnikit në Moskë po përgatitet të zhvillojë një ndeshje të lamtumirës të dielën, e cila pritet të tërheqë vizitorë të profilit të lartë në tribuna.

Presidenti francez Emmanuel Macron, shefi i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) Thomas Bach dhe spikerja më e shpejtë në botë Usain Bolt janë ndër ata që kanë shprehur qëllimin për të marrë pjesë në finalen e Kupës së Botës midis Francës dhe Kroacisë në Moskë.

Kreu i shtetit i Francës dhe bashkëshortja e tij Brigitte Macron do të mbajnë një takim me presidentin rus Vladimir Putin para se të nisen për në stadiumin e Luzhnikit për të festuar për skuadrën kombëtare që do të luajë në ndeshjen e artë për herë të parë që nga viti 2006.

Macron dëshmoi triumfin e gjysmëfinales së Francës në Belgjikë në stadiumin e Shën Petersburgut të mërkurën dhe uroi lojtarët për arritjet e tyre historike pas ndeshjes.

Presidenti i Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç do të mbështesë gjithashtu ekipin e saj kombëtar. Më parë, Grabar-Kitaroviç parashikoi me besim në samitin e NATO-s se vendi i saj do të heqë trofeun e Kupës së Botës në finalen e 2018 në Moskë të dielën.

Presidenti i IOC Bach gjithashtu pritet të shijojë stuhinë e futbollit të dielën, pasi ai u ftua personalisht në ndeshje nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Ai me kënaqësi pranoi një ofertë të ngjashme nga paraardhësi i Infantino, Sepp Blatter, i cili ftoi Bachin të marrë pjesë në finalen e vitit 2014 në Rio de Janeiro, ku Gjermania mundi Argjentinën 1-0. Bach pritet të takojë Putin për herë të parë që nga shpërthimi i skandalit të dopingut të Rusisë.

Një tjetër emër i cili ëndërron të nisë një karrierë futbolli pas daljes në pension nga atletika, Usain Bolt ka ardhur në Moskë për të ndjekur ndeshjen e parashikuar ku kampionët e rinj botërorë do të kurorëzohen të dielën.


Në total, 14 krerë shtetesh pritet të jenë të pranishëm në stadiumin “Luzhniki” për të dëshmuar një shfaqje spektakolare e cila do të shënojë fundin e turneut njëmujor në Rusi.