Mos hapja e negociatave, deputeti publikon videon

Shtyrja e çeljes së negociatave të BE-së me Shqipërinë për qershorin e ardhshëm, është kryefjala e debatit politik. Do të hapen negociatat, apo do të nisin bisedimet edhe një herë nga e para në qershor të 2019-ës. Kjo është pikëpyetja që ka përfshirë në një debat të ashpër mazhorancën dhe opozitën.

Klevis Balliu, deputeti i PD-së publikon një video në rrjetet sociale dhe tregon se cila është e vërteta e mos hapjes së negociatave me Shqipërinë, pas vendimit të Këshillit të Ministrave të BE, gjatë takimit të zhvilluar këtë të mërkurë në Luksenburg.

Kryeminsitri Rama e cilëson si një betejë të fituar, ndërsa opozita nënvijëzon të kundërtën, për shkak se Shqipëria nuk i përmbushi 5 kriteret kyçe, madje Europa i caktoi edhe detyra të tjera, duke i çuar në 13 kushtet që vendi duhet të plotësojë deri pas një viti.