Gjumi, 5 këshilla që na ndihmojnë të flejmë mirë

Pushimi është thelbësor për të përballuar ditët me energji dhe humor të mirë

Pesha e lodhjes të një viti të tërë ndihet, pushimet janë afër, por angazhimet bëhen gjithnjë e më të shtrënguara. Si të shkoni në kohën e gjumit të qetë për t’u çlodhur sa më shumë? Ka disa zakone të mira që mund t’i vini në veprim që nga momenti … i zgjimit në mëngjes. Sepse kur nuk flini mjaftueshëm, jo vetëm ndiheni të lodhur dhe të çuditshëm, por gjithashtu ndikon në shëndetin tuaj.

Sipas një studimi të fundit britanik, një i rritur ka nevojë për shtatë deri në tetë orë gjumë të përditshëm për të qenë në formë të mirë. Në fakt, shumë pak njerëz arrijnë ta mbajnë këtë nivel: sipas sondazhit, shumica e europianëve shkojnë në shtrat pas mesnate dhe zgjohen rreth orës 6.30 të mëngjesit. Shpesh, zakoni i gjumit të pakët është krijuar tashmë në adoleshencë dhe kur arrin në moshën e rritur organizmi është mësuar me këtë aksion të reduktuar të pjesës tjetër dhe nuk transmeton sinjalet e shqetësimit të veçantë, por kjo nuk do të thotë se nuk është dëmtuar. Lodhja e tepruar rrit nivelet e stresit, që na prek ditë pas dite, i plak qelizat tona para kohe dhe na ekspozon ndaj rrezikut të sëmundjes. Kur në fund të ditës shkojmë për të fjetur, jemi aq të lodhur dhe të rëndë, saqë nuk na merr as gjumi. Zgjidhja e vetme është që të thyejmë rrethimin vicioz dhe të kërkojnë kohën e rimëkëmbjes që trupi ynë ka absolutisht nevojë.

E BUKURA E GJUMIT – pas pushimit të natës, trupi vazhdon të punojë: rigjeneron dhe “riparon” qelizat e dëmtuara, mendja ripërpunon përvojat e ditës, përforcon përvojat dhe i rregullon ato në kujtesë. Gjumi gjithashtu na ndihmon të qëndrojmë të dobët, sepse gjatë pushimit të natës ulen nivelet e hormoneve, të cilat shkaktojnë urinë nervore gjatë ditës dhe bëjnë grumbullimin e yndyrës më shumë. Gjyshërit tanë flisnin për bukurinë e gjumit: ata kishin të drejtë, sepse duke fjetur lëkura rigjenerohej dhe merrte një pamje të re.

NJË LODHJE E SHËNDETSHME – Një aleat i të fjeturit mirë është aktiviteti fizik: Arritja në kohën e pushimit pas shkarkimit të stresit dhe tensionit është parakushti më i mirë për një gjumë të mirë. I thoni po palestrës, një shëtitjeje të këndshme të pasdites, një lëvizjeje të vogël me muzikë. Por kujdes: më mirë të mos bëni ushtrime aerobike dy orë para gjumit: endorfina dhe hormonet e tjera të çliruara nga aktiviteti fizik tregojnë një gjendje të mirëqenies, por ato mund të na mbajnë zgjuar nën çarçafë.

QËNDRONI NË AJËR TË HAPUR – Qëndrimi gjithë ditën mbyllur në shtëpi mes katër mureve nuk e ndihmon pushimin e natës. Është mirë që një hapësirë të ditës ta kaloni jashtë, në ajër të hapur, qoftë edhe për të bërë ndonjë sport. Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit për të paktën 30 minuta në ditë gjithashtu ndihmon për të mbushur me vitaminë D, e cila është e çmuar për shëndetin e kockave.

PARTNERËT E ZHURMSHËM – Ndarja e dhomës apo e shtratit me një partner të zhurmshëm, është shqetësim jo i vogël. Nëse ju nuk keni aftësinë apo vullnetin për të fjetur vetëm, dhe zhurma i reziston çdo ilaçi të mundshëm, një kundërmasë për të provuar është të dëgjoni muzikë me kufje: bëhet fjalë edhe për tingujt e televizorit. Në internet ka programe të ndryshme që zgjasin gjysmë ore dhe që mund t’i dëgjoni: përveçse mbulojnë pjesën e zhurmës, këto lloj tingujsh kanë një efekt qetësues dhe janë shumë efikasë për t’ju marrë gjumi.

PO NË FUNDJAVË? – Të paktën në ditët që nuk punojmë, le t’i japim vetes luksin për ta lënë mënjanë alarmin dhe të flemë sa të duam (ose më mirë: sa trupi ynë na kërkon). Në njëfarë kuptimi, gjumi funksionon si një borxh në bankë: mund të shkojmë në të kuqe për një kohë, por nëse mund të zgjidhim përfundimisht faturën, bilanci kthehet në ekuilibër dhe dëmtimi i pushimit të vogël pothuajse anulohet. Një studim i Institutit Karolinska në Stokholm dhe Universitetit Bicocca të Milanos zbuloi se gjumi më pak se pesë orë në natë rrit rrezikun e vdekjes për të gjitha shkaqet me 65%. Megjithatë, nëse gjatë fundjavës ju flini tetë ose më shumë orë gjumë, rreziku është praktikisht zero. Ejani më pas: Të shtunën dhe të dielën ne fikim alarmin dhe telefonin dhe i lejojmë vetes një gjumë të lirë. Megjithatë, duhet t’i kushtojmë vëmendje rastësisë së pagjumësisë së natës së diel, për shkak të pushimit shumë.