FOTO/ Shpërthen në Çeki: Mjaft më, komunistët janë vrasës. Çfarë po ndodh?

Qytetarët çekë kanë protuestuar mbrëmjen e djeshme kundër emërimit të një ish-komunistri në drejtimin e një komisioni parlamentar.

‘Nën thirrjet “Komunistët janë vrasës!” dhe “Mjaft më!”, me dhjetëra mijëra qytetarë të Republikës Çeke mbushën rrugët e qyteteve të tyre për të protestuar kundër emërimit të një ish-komunisti, aktualisht deputet, në krye të Komisionit Parlamentar të Kontrollit të Forcave të Sigurisë.

Respekt dhe solidaritet për qytetarët Çekë dhe kudo në botë, sa herë protestohet kundër komunizmit. Uroj që shembulli i tyre të shërbejë si frymëzim edhe për bashkëkombasit e mi!’, shkruan në Facebook, deputeti i PD-së, Bardh Spahia.