Nga telenovelat në Presidencë, aktorja u bë Zonja e Parë e Meksikës

Mexico's President Enrique Pena Nieto's wife Angelica Rivera is pictured as they are welcomed by German President Joachim Gauck (unseen) at the Bellevue presidential palace in Berlin, Germany, April 11, 2016. REUTERS/Hannibal Hanschke - RTX29EHV

Ajo u bë shumë e dashur për shqiptarët pas debutimit të saj në serialin spanjoll “Deslilando Amor”, ku luante rolin e Gaviotës, por Zonja e Parë e Meksikës, duket se është një nga personazhet me interesante në skenën e politikës botërore.

Angelica Rivera, ashtu si Zonja e Parë e Amerikës, Melania Trump, e filloi karrierën e saj që në fëmijëri si modele. Ajo ka tre vajza nga martesa e parë dhe u divorcua nga në vitin 2008.

Rolin e saj kryesor e pati në telenovelën “Destilando amor” në vitin 2007, ku interpretoi si “Gaviota”, që duket se i dha pseudonimin e tanishëm.Si një këngëtare ajo bëri debutimin e saj të parë një opera, në vitin 1991, dhe më pas regjistroi dy albume.

Artistija e njohur u martua me Presidentin aktual të Meksikës, Enrique Peña Nieto, më 27 nëntor të vitit 2010, kur ai ishte ende guvernator i Meksikos. Ceremonia u zhvillua në katedralen e qytetit të Toluçës. Që nga ai moment, ajo u bë Zonja e Parë e njësisë. Disa ditë më vonë, ajo njoftoi shkëputjen përfundimtare nga telenovelat për t’u përkushtuar ndaj “kësaj përgjegjësie të madhe pranë bashkëshortit”.

Aktualisht çifti ka gjashtë fëmijë: Paulina, Alejandro dhe Nicole Peña Pretelini dhe Sofje, Fernanda dhe Regina Castro Rivera. Më 30 mars të 2012-ës Enrique u bë Presidenti i Republikës, dhe Rivera e shoqëroi bashkëshortin e saj gjatë cdo tubimi fushate, në pjesë të ndryshme të Republikës.

Angelica dhe Enrike shfaqen gjithmonë të dashuruar në rrjetet sociale e daljet publike, dhe falë spontanitetit të tyre janë kthyer tashmë në ikona ndërkombëtare.