“The Square” fiton çmimin në Festivalin e Filmit në Kanë

“The Square”, me regji të Ruben Ostlund, ka fituar çmimin më të madh në Festivalin e Filmit në Kanë.

Filmi suedez ishte njëri nga 19 konkurrentët për çmimin prestigjioz Palme d’Or, në festivalin e 70-të në Rivierën Franceze.

Kritikët kishin emëruar dramën franceze “Aids”, epikën ruse “Loveless” dhe  trilerin “Good Time” si favoritë për këtë trofe.

Në filmin “The Square” paraqiten aktorët në rolet kryesore Claes Bang, Dominic West dhe Elisabeth Moss rolin dytësor.