Thonjtë po ju çahen apo thyhen? Ja nga se vuani

Ndër mineralet më thelbësore apo më të rëndësishme në trupin e njeriut është magnezi sepse furnizon shumë antioksidantë dhe veti të tjera të rëndësishme.

Veç kësaj, ky mineral është tejet i rëndësishëm për zhvillimin e eshtrave, metabolizmin e karbohidrateve, amino acideve dhe kolesterolin, si dhe ndihmon në shërimin e plagëve, transmeton Telegrafi.

Është çelësi për absorbimin e vitaminës C dhe B – të cilat janë të domosdoshme për promovimin e shëndetit të trurit dhe mbrojtjen kundër kancerit.

Këto janë simptomat të cilat tregojnë se keni mungesë magnezi, gjë që e shpjegon më së miri gjendjen e ndjeshme të thonjve:

– Ndjeheni të lodhur

– Keni probleme me dëgjim

– Keni marramendje

 – Thonj dhe flokë më të dobët

Në anën tjetër, nëse mungesa e këtij minerali është më e madhe, ajo mund të shkaktojë edhe probleme serioze si paraliza, verbëria etj.

Pra, zgjidhja më e mirë për t’i shmangur të gjitha këto probleme shëndetësore është ta bëni magnezin pjesë të dietës tuaj të përditshme.

Ndër ushqimet që përmbajnë magnez janë: spinaqi, çaji i zi, ushqimi i detit, arrat etj.