Franca e nis mbarë, fiton 2-1 ndaj Rumanisë

 

Min 90 – Përfundon sfida hapëse e Euro 2016. Franca fiton ndeshjen e parë duke dalë e para në Grupin A, me 3 pikë

Min 88 – GOOOL FRANCA / Payet ka kaluar Francën në avantazh për herë të dytë falë një supergoli

1465591996723_lc_galleryImage_Football_Soccer_France_v_

Min 75 – Pas shënimit të Rumanisë, presioni ndaj Francës është shtuar. Rumania është mbyllur në mbrojtje, ndërsa francezët po provojnë nga të gjitha anët. Deschamps ka kryer zëvendësimin e dytë për përforcimin e sulmit duke nxjerrë jashtë Pogba e duke futur Martial.

Min 65 – GOOOL RUMANIA / Stancu ka barazuar shifrat në 1-1.

607466045_PG_7014_C94B1B1085BE903D23DA0BB4EDA0E14C_3194

 

607466045_SB_0461_C6EBDB6505BD5BD1BBB08178865234FC_3194

Min 45 – Ka përfunduar me rrjeta të paprekura gjysma e parë e ndeshjes me Francën që pati më shumë mundësi për kalimin në avantazh. Giroud, Pogba dhe Griezmann humbën tre shanse të arta për shënimin e golit.

Min 30 – Ndeshja vazhdon jo me shume raste për të dyja skuadrat, por me lojën të përqëndruar në mesfushë.

Min 18 – Griezman rrezikon portën rumune duke goditur shtyllen me topin qe perfundoi jashtë

607466045_PG_7014_C94B1B1085BE903D23DA0BB4EDA0E14C_3194

Pas ceremonisë hapëse të kampionatit europian, Franca ka nisur ndeshjen përballë   Rumanisë në “Stade de France”. Rastin më të rrezikshëm deri më tani e kishin miqtë me mesfushorin Pintilii por që gjuajtja e tij përfundoi jashtë kuadradit. Deciziv ishte portieri Hugo Lloris i cili gjithashtu me një pritje shpëtoi portën e gjelave.

giroud

1465585772006_lc_galleryImage_epa05355578_Blaise_Matuid

giroud

1465585772006_lc_galleryImage_epa05355578_Blaise_Matuid

1465585772006_lc_galleryImage_epa05355578_Blaise_Matuid

Kampionati europian nisi zyrtarisht me ndeshjen Francë-Rumani.

Vendi organizator i këtij edicioni është edhe favoriti kryesor për fitimin e këtij turneu.

Dy trajnerët kanë bërë publike formacionet e skuadrave.

Franca

  • Lloris, Evra, Rami, Kanté, Griezmann, Payet, Giroud, Matuidi, Pogba, Sagna, Koscielny

Rumania

  • Tătăruşanu, Rat, Hoban, Chiricheş, Pintilii, Stanciu, Andone, Stancu, Popa, Grigore, Săpunaru

Ndeshja është e vlefshme për grupin A, ndeshja e dytë e së cilës do të luhet nesër në mesditë mes Shqipërisë dhe Zvicrës.

formacionetfrancarumania