E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Zgjedhja

Etiketim: zgjedhja

Spartak Ngjela: Trump ka shqetësuar politikën e lartë shqiptare

Nga Spartak Ngjela/Një President i ri në Uashington që duket se ka shqetësuar shqiptarët: a do të vijojë aleanca shqiptaro-amerikane dhe reforma shqiptaro-amerikane? Deklarimi i...

Pse shoh studentë të mërzitur në auditor?

Se po protestuan, dikasteri i quan "armiq të popullit" dhe i neverit! Se dijet që marrin në shkollë ose nuk gjejnë zbatim në shoqëri,...

Presidenti? 67 për qind e Evropës e zgjedh direkt nga populli

Instituti i Studimeve Politike (www.isp.com.al) dhe database http://www.politike.al risjell në vëmendje praktikat evropiane të zgjedhjes së kryetarit të shtetit (Presidentit të Republikës), si dhe...

Hashim Thaçi zgjidhet President i Kosovës pas tri raundesh

Kuvendi i Kosovës zgjodhi në raundin e tretë të votimin Hashim Thaçin si Presidentin e ri të Republikës së Kosovës. Dy raundet e para dështuan,...

Mediat e huaja për zgjedhjen e presidentit në Kosovë

Ja çfarë shkruan Radio Free Europe Parlamenti i Kosovës është caktuar të votojë për Hashim Thaçi, ministrin aktual të jashtëm si Presidentin e ardhshëm. Thaçi,...

Prishtinë, nis raundi i dytë për zgjedhjen e presidentit (VIDEO LIVE)

Pas dështimi të raundit të parë për zgjedhjen e Presidentit, Kuvendi i Kosovës ka nisur raundin e dytë. Në garë janë zëvendëskryeministri Hashim Thaçi...

Pacolli: Presidenti të zgjidhet nga populli

Dy ditë pas dorëzimit të kërkesës në Gjykatën Kushtetuese përmes së cilës kërkon zbatimin e rezolutës së Kuvendit për ndryshimet kushtetuese që mundësojnë zgjedhjen...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...