E entje, Shtator 20, 2018
Ballina Etiketimet Zaev

Etiketim: Zaev

Çështja e emrit, Zaev: Një nga opsionet është i pranueshëm për...

Kryeministrat Zaev dhe Cipras kanë arritur gjuhë të përbashkët për një opsion si zgjidhje e mundshme për çështjen e emrit. Pas takimit në Sofje...

“Emri”, kryeministri i Maqedonisë optimist: Çështja do të zgjidhet së shpejti

Ndonëse takimet e njëpasnjëshme të krye diplomateve për zgjidhjen e çështjes së emrit nuk japin rezultate konkrete, kryeministri Zoran Zaev vazhdon të jetë optimist....

Zaev: Kontesti me Greqinë zgjidhet me kalimin e sovranitetit në BE

Zgjidhja përfundimtare e kontestit rreth emrit me Greqinë mund të arrihet paralelisht me procesin e anëtarësimit të Maqedonisë në Bashkimin Evropian, kur edhe sovraniteti...

Hahn-Zaev: Maqedonia e meritoi rekomandimin e pakushtëzuar

Komisioneri për zgjerim në BE, Johannes Hahn, deklaroi se Maqedonia dhe qytetarët e saj e kanë merituar rekomandimin e pakushtëzuar të Komisionit Europian për...

Media greke: Kokat e Gruevskit dhe Zaev në rrezik, ja çfarë...

Mediat greke i kanë kushtuar një artikull situatës së tensionuar politike në Maqedoni, pas miratimit të ligjit për gjuhët. Në një artikull, voria.gr, shkruan...

Zaev sot në Berlin, takon Merkel dhe presidentin gjerman

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të mirëpresë sot delegacionin qeveritar të Maqedonisë të udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev. Dy udhëheqësit do të zhvillojnë një...

Emri i Maqedonisë, Ahmeti: Referendum ndërlikon procesin Zaev: Garanci!

Ideja e një referendumi të mundshëm për të miratuar marrëveshjen për emrin e Maqedonisë mund të ndërlikojë procesin e arritjes së një zgjidhjeje të...

Hahn: Takimi mes Zaev dhe Tsipras tregon guxim dhe vizion

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, ka përshëndetur takimin e kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe atij të Greqisë, Aleksis Tsipras, në Davos të Zvicrës. Hahn...

Zaev-Tsipras për çështjen e emrit të Maqedonisë, zbulohen marrëveshjet dhe kërkesat

Merr rruge çështja e emrit te Maqedonisë pas bisedës se hapur Zaev-Cipras ne Davos. Reformë në kushtetutë ka kërkuar Cipras duke theksuar se duhet...

Zaev: S’prishet Qeveria për shkak të koalicionit ASH-Besa

Kryeministri i vendit Zoran Zaev deklaruar se koalicioni midis Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes Besa nuk e pengon dhe as nuk e dëmton koalicionin...

EDITORIAL

Basha: Do përgjigjesh me kokë zoti Kryeministër! Vasili: Rama, i pa shpresë!

Një aksion i Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit në zonën e Jalës në Vlorë është kthyer...

FORUM

Arkitekti i Ramës dhe arkitekti i Hitlerit

Nga Aurel Plasari/ Po “arkitektë oborri” nuk paska? Ashtu si ka pasur dhe ka “poetë oborri”, “piktorë oborri”...

Marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, duhet të ndryshojnë në rrënjët e tyre

Nga Artur Zheji - Incidenti që më ndodhi në studion e Emisionit 360gradë, ku si pasojë e përplasjes së fortë...