E martë, Nentor 20, 2018
Ballina Etiketimet Vetting

Etiketim: vetting

Vettingu në politikë, Gjosha: Kërkesa e opozitës e miratuar në Kushtetutë

Vettingu në politikë mbetet një nga çështjet më të mprehta të ballafaqimit të opozitës me qeverinë. Opozita vazhdon prej 3 muajsh  bojkotin e parlamentit...

Del para Vetting-ut prokurori i çështjes ”Hajdari”

Sot në orën 12:00, para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit do të dalë prokurori Sokol Stojani. Trupa që do të gjykojë Stojanin është e...

Si do të funksionojë “vetting-u” i kompanive për tenderat publikë?!

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e fundit disa ndryshime ligjore që në thelb synojnë të pengojnë aksesin në fonde publike të operatorëve...

Vetting-u, i shtrenjtë për buxhetin/ Institucionet e Drejtësisë mund të kushtojnë...

Reforma në Sistemin e Drejtësisë, aq e domosdoshme dhe aq e debatuar dy vitet e fundit, do t’u kushtojë shtrenjtë xhepave të qytetarëve shqiptarë. ...

Vetting-u ”djeg” kryetaren e Gjykatës së Korçës

Entela Prifti, kryetare e Gjykatës së Korçës, është shkarkuar nga detyra pasi nuk kaloi Vetting-un. Entela Prifti u vlerësua vetëm për njërin nga komponentët, atë...

Komisioneri Publik kërkon Vetting për Valbona Balën

Komisioneri Publik i kërkon Kolegjit të Posaçëm të Apelimit që të rrëzojë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për ndërprerjen e Vettingut për...

Deputeti i PD sulmon Ramën: Vetting për të gjithë, jo për...

Deputeti i PD-së Klevis Balliu ka sulmuar sot kryeministrin Edi Rama, ndërsa është ndalur tej vettingu në politikë. Përmes një statusi në ‘Facebook’ demokrati...

Politikanët në ”sitë”, Bylykbashi: Nuk pranojmë vonesa në miratimin e Vetting-ut

Sot është mbledhur Këshilli i Legjislacionit, lidhur me draftin e propozuar nga PD-ja për Vetting-un në Politikë. Nga PD-ja i pranishëm në sallë është...

PD bojkot Kuvendit? Paloka: S’kthehemi pa Vetting-un e politikës

Nënkryetar i Partisë Demokratike, Edi Paloka konfirmoi se opozita nuk do të kthehet në Parlament për sa kohë nuk plotësohen kërkesat e saj. ''Në cilin...

Vetting-u në politikë, Ndreu: SPAK, institucioni i duhur

Vettingu në politikë është prej disa ditësh kryefjala e debatit politik në Shqipëri, e teksa PS kërkon që ta dërgojë nismën e opozitës në...

EDITORIAL

Ambasada e SHBA: Presim zbatimin e ligjit dhe për ish-ministrin Samir Tahiri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar sot për vendimet e gjykatave në vend duke...

FORUM

SHBA pas zgjedhjeve, ja ç’do të ndodhë më tej

Nga Ashish Kumar Sen Demokratët rimorën drejtimin e Kongresit, ndërsa republikanët forcuan shumicën e tyre në Senat, në...

Gruevski, Shqipëria dhe ikja në Hungari

Nga Afrim Krasniqi Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i dënuar për korrupsion në vendin e tij, zgjodhi Shqipërinë...