Ballina Etiketimet Vetting

Etiketim: vetting

Vetting-u për të gjithë, por jo për politikën

73 vota kundër të mazhorancës, rrëzuan Vetting-un në politikë, një propozim surprizë i opozitës për ndryshime në Kushtetutë, dhe që në thelb kishin plotësimibn...

Të gjithë oficerët e policisë gjyqësore në Vetting

Pas gjyqtarëve, prokurorëve dhe policëve, procesit të Vetingut do t’i nënshtrohen edhe të gjithë oficerët e policisë gjyqësore, të njohur ndryshe si njerëzit e...

Sot mblidhet Kuvendi për Vetting-un në Politikë

Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet sot në orën 10:00 në një seancë vetëm për draftin e Partisë Demokratike për Vetting-un në politikë. Opozita...

Lista me të ndershmit dhe të shkarkuarit nga Vetting-u

Nga procesi i Vetting-ut, dolën gjyqtarë të pastër, të tjerë me probleme dhe të tjerë në provë. Për këto të fundit, janë konfirmuar në...

Vettingu në politikë, Gjosha: Kërkesa e opozitës e miratuar në Kushtetutë

Vettingu në politikë mbetet një nga çështjet më të mprehta të ballafaqimit të opozitës me qeverinë. Opozita vazhdon prej 3 muajsh  bojkotin e parlamentit...

Del para Vetting-ut prokurori i çështjes ”Hajdari”

Sot në orën 12:00, para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit do të dalë prokurori Sokol Stojani. Trupa që do të gjykojë Stojanin është e...

Si do të funksionojë “vetting-u” i kompanive për tenderat publikë?!

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e fundit disa ndryshime ligjore që në thelb synojnë të pengojnë aksesin në fonde publike të operatorëve...

Vetting-u, i shtrenjtë për buxhetin/ Institucionet e Drejtësisë mund të kushtojnë...

Reforma në Sistemin e Drejtësisë, aq e domosdoshme dhe aq e debatuar dy vitet e fundit, do t’u kushtojë shtrenjtë xhepave të qytetarëve shqiptarë. ...

Vetting-u ”djeg” kryetaren e Gjykatës së Korçës

Entela Prifti, kryetare e Gjykatës së Korçës, është shkarkuar nga detyra pasi nuk kaloi Vetting-un. Entela Prifti u vlerësua vetëm për njërin nga komponentët, atë...

Komisioneri Publik kërkon Vetting për Valbona Balën

Komisioneri Publik i kërkon Kolegjit të Posaçëm të Apelimit që të rrëzojë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për ndërprerjen e Vettingut për...

EDITORIAL

VOA: 7 organizata i kërkojnë qeverisë të tërheqë 2 projektligjet mbi mediat online

Nga Zëri Amerikës/ Një grup prej 7 organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës...

FORUM

Putini në Beograd – Asgjë e re nga aleanca e vjetër

Prof. Lisen Bashkurti - Mbas një procesi parapërgaditor të gjatë Presidenti Putin erdhi në Serbi, ose thënë në...

“Bëhuni gati për fjalën e radhës, bashkim”

Nga Veton Surroi Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht. 1. Në vitin 2018 u legjitimua fjala...