E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Universiteti

Etiketim: Universiteti

Arsimi, Nikolla: Po diskutojmë për hapjen e një Universiteti në Fier

Ministria e Arsimit Lindita Nikolla gjatë takimit në Fier me qytetarët u shpreh se po diskutohet mundësia e hapjes së një Universiteti në këtë...

Dhurata Shehri: UT në kolaps. Hanxhari: Qeveria kërkon degradimin

Debate të ashpra mes zëvendësministrit të Arsimit Ervin Demo dhe dy pedagogëve Dhurata Shehri dhe Romeo Hanxhari lidhur me situatën në universitetin e Tiranës. Të...

Manjani: Ka rënë Universiteti, lërini pagat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar për skandalin që ka përfshirë Ministrinë e Arsimit, për mosdhënien e pagës së janarit për pedagogët dhe...

Protesta kundër informalitetit, Manjani: Universtiteti u kthye në levë të qeverisë

Protesta e djeshme e shoqatës së biznesit, përfshirë edhe një universitet privat, që ju bashkuan nismës së qeverisë për luftën kundër informalitetit, ka nxitur...

Milva Ekonomi: Situata ekonomike, optimiste

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi zhvilloi sot në mjediset e Kampusit të Universitetit Aleksandër Moisiu Durrës një leksion të...

Pranga dy pedagogëve të Universitetit të Shkodrës, akuza për korrupsion

Policia e Shkodrës ka arrestuar pasditen e sotme 2 pedagogë të Historisë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër. Sipas të dhënave zyrtare janë arrestuar pedagodët...

Thaçi: Universiteti i Ferizajt po plotëson kërkesat e tregut të punës

Presidenti i Republikës se Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim rektorin, sekretarin dhe prorektorët e Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj. Nga...

Studentët e universitetit privat, kërkesë ministres: Të na njihen diplomat!

Rreth 200 studentë në Fier nuk kanë mundësi të vazhdojnë masterin, pas mbylljes së shkollës së lartë Reforma në arsim dhe vendosja e rregullit në...

Thyhet dera e Universitetit të Arteve

Kohët e fundit biznese të ndryshme në kryeqytet kanë rënë pre e grabitësve që thyejnë dritare e dyer për të arritur më pas tek...

Nikolla i përgjigjet Bashës: Të vërtetat e reformës në arsim

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka reaguar pas akuzave të kryedemokratit Lulzim Basha, i cili kërkon dorëheqjen e ministres pas kaosit që është shkaktuar...

EDITORIAL

Prestigjozja ‘The Economist’ numëron arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një...

FORUM

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...

Kosova dhe Serbia zhvendosin betejën në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila nis punimet më 18 shtator në Nju Jork,...