Ballina Etiketimet Universitete

Etiketim: Universitete

Boçi: 20 mijë maturantë të braktisur, të kthehet sistemi meritë-preferencë

Pas 20 ditëve terrori psikologjik dhe padrejtësish, rreth 20 mijë maturante janë sot edhe njëherë të braktisur nga Edi Rama, deklaroi sot Partia Demokratike. Nëpërmjet...

Regjistrimet – Ekonomiku “pa kartona”, maturantët rrezikojnë Universitetin

Kur kanë mbetur vetëm 3 ditë nga mbyllja e fazës së parë të regjistrimeve në universitete, maturanët e shkollës Teknike-Ekonomike në Tiranë nuk janë...

Maturantët në protestë . Edi Rama: Reforma në universitete po funksionon

Ashtu siç kishin paralajmëruar, maturantët zhvilluan sot një protestë para godinës së Kryeministrisë. Kërkesat e tyre kanë të bëjnë më ndryshimin e ligjit për...

Vejsiu: Maturantët kujdes në fazën e dytë, si t’i kalkulojnë mundësitë...

Flet për "Koha Jonë", ish-drejtori i Arsimit Parauniversitar në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, Fatmir Vejsiu Intervistoi: Redjon Shtylla Çfarë do të ndodhë me ne? Mbetet kjo...

Udhëzimi për transferimin e studimeve, ja datat e regjistrimit

Ministria e Arsimit ka nxjerrë një udhëzim të ri që rregullon procedurat e transferimeve të studimeve dhe ndjekjen e programeve të dya të studimit....

Me maturantët? Ku është problemi?

"A iu dha shërbimi informativ maturantëve për degët ku duan të ndjekin studimet?  Aspak. Iu morrën lekët nga xhepi mamit dhe babit dhe atyre...

Kaosi i pranimeve në universitete; fitojnë në Gjermani por jo në...

Skema e re e maturës shtetërore ka lënë jashtë listave paraprake të fituesve mijëra maturantë me mesatare të lartë, duke shtuar zërat që kërkojnë...

Universitetet, një këshillë për të rinjtë

Nga Afrim Krasniqi/Kam marrë disa mesazhe nga miq e të njohur ku më kërkojnë këshillë për regjistrimin në universitete. Po e bëj këshillën publike:...

Shullazi, fati i Filologjikut

"Universiteti i Tiranës, ka plot vajza dhe djem, burra dhe gra të shkëlqyer, që mund ta nisin nga fillimi këtë garë dhe ta bëjnë...

EDITORIAL

Emrat kandidatë për kryeministër që pranon Opozita për Qeverinë Tranzitore

Djegia e mandatëve të deputetit fut në krizë politike, kushtetuese dhe shoqërore vendin. Parlamenti nuk mund të...

FORUM

Monologu i Ramës, në panik, i tmerruar, arrogant …

Nga Kastriot Islami/ Sonte në konferencën e shtypit, Rama gulconte nga frika, nga paniku…Atij i merrej fryma nga...

Pse mbërritëm deri këtu?

Nga Jamarbër Malltezi* Situata aktuale është krejtë sisht anormale, por nuk është aksidentale. Kjo situatë është pasojë e...