E martë, Nentor 20, 2018
Ballina Etiketimet Universitete

Etiketim: Universitete

Për mësuesit arsimimi nuk përfundon në universitet

Nga Fran GJOKA/Përvetësimi i metodologjisë se mësimdhënies e mësimnxënies, përpunimi shkallë - shkallë i metodave që kanë ne qendër nxënësin, që venë në lëvizje...

A po “vazhdojnë” regjistrimet në universitetet private

Zhurma e madhe e regjistrimit të të rinjve u sfumua pas ngjarjeve të ditëve të fundit si përmbytjet dhe zgjedhjet në SHBA. Por ndërkohë...

Pranimet në Universitete, LSI kërkon seancë me Nikollën

Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), përmes deputetes Kejdi Mehmetaj, ka kërkuar në Kuvend një seancë me pyetje-përgjigje me ministren e Arsimit dhe Sportit, Lindita...

Shtyhen regjistrimet në universitete, 3 raunde nga 48 orë

Sot sipas udhëzime, mbyllen zyrtarisht regjistrimet për në Universitete, ku dhe MAS ka deklaruar se janë ende 4500 kuota të lira. Sakaq, referuar afatit...

Kryeministri Rama ka shumë të drejtë për hyrjen e studentëve në...

Edi Rama ka folur sot hapur për strategjinë e tij qeveritare dhe personale për hyrjen e studentëve në Universitete. Ka folur saktë, ndër rastet...

Universitetet, emrat e fituesve të Fakultetit Ekonomik. MAS shpall listat paraprake

Publikohen emrat e fituesve në Universitete të raundit të dytë. Fakulteti Ekonomik ka qënë i pari, i cili ka publikuar emrat e fituesve në...

Boçi: 20 mijë maturantë të braktisur, të kthehet sistemi meritë-preferencë

Pas 20 ditëve terrori psikologjik dhe padrejtësish, rreth 20 mijë maturante janë sot edhe njëherë të braktisur nga Edi Rama, deklaroi sot Partia Demokratike. Nëpërmjet...

Regjistrimet – Ekonomiku “pa kartona”, maturantët rrezikojnë Universitetin

Kur kanë mbetur vetëm 3 ditë nga mbyllja e fazës së parë të regjistrimeve në universitete, maturanët e shkollës Teknike-Ekonomike në Tiranë nuk janë...

Maturantët në protestë . Edi Rama: Reforma në universitete po funksionon

Ashtu siç kishin paralajmëruar, maturantët zhvilluan sot një protestë para godinës së Kryeministrisë. Kërkesat e tyre kanë të bëjnë më ndryshimin e ligjit për...

Vejsiu: Maturantët kujdes në fazën e dytë, si t’i kalkulojnë mundësitë...

Flet për "Koha Jonë", ish-drejtori i Arsimit Parauniversitar në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, Fatmir Vejsiu Intervistoi: Redjon Shtylla Çfarë do të ndodhë me ne? Mbetet kjo...

EDITORIAL

Papa Francesku: Gjergj Kastriot-Skenderbeu, mbetet atlet i Krishterimit

Papa Francesku mbetet një mik i madh i shqiptarëve. Këtë të hënë organizuar nga e ngarkuara me...

FORUM

Dokrrat e Kotzias për kufinjtë e Shqipërisë dhe një rrezik

Nga Gazmend Kapllani - Ne Shqiperi po perhapet lajmi i intervistes se ish-Ministrit te Jashtem grek Nikos Kotzias...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk ishte shqip!

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni...