E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Universitete

Etiketim: Universitete

Kriza në universitete, Nikolla e detyruar t’i japë sot shpjegime Kuvendit

Dy interpelanca janë parashikuar sot në Kuvend. Dy ministre do të duhet t'i përgjigjen pyetjeve të deputetëve: Lindita Nikolla e Arsimit dhe Ogerta Manastirlliu. Nikolla është kërkuar të...

Pedagogët: Keni vetëm 10 ditë afat ose grevë e përgjithshme universitare

Forumi për Liritë Akademike dhe Autonominë Universitare ka dalë me një deklaratë në përfundim të takimit të djeshëm ku kërkon dorëheqjen e Bordit të...

Korrupsioni në universitetet shtetërore, 45% e studentëve japin para ose dhurata...

Rreth 45% e studentëve në Universitetin e Tiranës deklarojnë se, u janë kërkuar para ose dhurata nga pedagogët për të marrë provimet.   Këshilli Rinor i...

Fluks në Universitete – Shtyrja e aplikimeve, 500 maturantë për 8...

Universiteti i Tiranës po përballet me fluks aplikimesh, pas vendimit të Ministres Nikolla për të plotësuar kuotat bosh të mbetura për maturantët. Në Fakultetin...

Publikohen afatet e fundit për regjistrimin në universitete

14 tetori është afati i fundit për regjistrimin në universitete për të gjithë studentët e shpallur fitues në raundin e dytë, e ndarë në...

Përplasje mes ministres dhe pedagogut: Jeni si polic që numëron protestuesit

Pedagogu Arlind Qorri dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla kanë pasur një debat me tone të forta për ligjin e arsimit të lartë mbrëmjen...

Kuotat bosh në universitete, publikohet kalendari i aplikimeve për raundin e...

Publikohet kalendari i aplikimeve në Universitet për raundin e dytë. Agjencia Kombëtare e Provimeve ka bërë të ditur se duke filluar nga dita e...

Krime në universitete/ Specialisti thirrje Ramës: Disa drejtues të Arsimit të...

Drejtori i Institutit për Politikat e Sigurisë, Hjro Limaj ka ngritur alarmin që me universitetet është duke u bërë një krim, aty ku sipas...

Nesër nis aplikimi për universitete, ja procedurat

Diten e enjte nis aplikimi i maturanteve me notë mesatare mbi 6 në portalin e Maturës Shtetërore matura.qsha.gov.al, për të ndjekur studimet e larta...

Reformë edhe në Universitete – Grup pune për përgatitjen e programit...

Reforma në drejtësi po sjell edhe ndryshime në Universitetin e Tiranës. Rektori, Mynyr Koni, bëri me dije se Fakulteti i Drejtësisë ka ngritur një...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...