E entje, Shtator 20, 2018
Ballina Etiketimet Universitete

Etiketim: Universitete

Korrupsioni në universitetet shtetërore, 45% e studentëve japin para ose dhurata...

Rreth 45% e studentëve në Universitetin e Tiranës deklarojnë se, u janë kërkuar para ose dhurata nga pedagogët për të marrë provimet.   Këshilli Rinor i...

Fluks në Universitete – Shtyrja e aplikimeve, 500 maturantë për 8...

Universiteti i Tiranës po përballet me fluks aplikimesh, pas vendimit të Ministres Nikolla për të plotësuar kuotat bosh të mbetura për maturantët. Në Fakultetin...

Publikohen afatet e fundit për regjistrimin në universitete

14 tetori është afati i fundit për regjistrimin në universitete për të gjithë studentët e shpallur fitues në raundin e dytë, e ndarë në...

Përplasje mes ministres dhe pedagogut: Jeni si polic që numëron protestuesit

Pedagogu Arlind Qorri dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla kanë pasur një debat me tone të forta për ligjin e arsimit të lartë mbrëmjen...

Kuotat bosh në universitete, publikohet kalendari i aplikimeve për raundin e...

Publikohet kalendari i aplikimeve në Universitet për raundin e dytë. Agjencia Kombëtare e Provimeve ka bërë të ditur se duke filluar nga dita e...

Krime në universitete/ Specialisti thirrje Ramës: Disa drejtues të Arsimit të...

Drejtori i Institutit për Politikat e Sigurisë, Hjro Limaj ka ngritur alarmin që me universitetet është duke u bërë një krim, aty ku sipas...

Nesër nis aplikimi për universitete, ja procedurat

Diten e enjte nis aplikimi i maturanteve me notë mesatare mbi 6 në portalin e Maturës Shtetërore matura.qsha.gov.al, për të ndjekur studimet e larta...

Reformë edhe në Universitete – Grup pune për përgatitjen e programit...

Reforma në drejtësi po sjell edhe ndryshime në Universitetin e Tiranës. Rektori, Mynyr Koni, bëri me dije se Fakulteti i Drejtësisë ka ngritur një...

Për mësuesit arsimimi nuk përfundon në universitet

Nga Fran GJOKA/Përvetësimi i metodologjisë se mësimdhënies e mësimnxënies, përpunimi shkallë - shkallë i metodave që kanë ne qendër nxënësin, që venë në lëvizje...

A po “vazhdojnë” regjistrimet në universitetet private

Zhurma e madhe e regjistrimit të të rinjve u sfumua pas ngjarjeve të ditëve të fundit si përmbytjet dhe zgjedhjet në SHBA. Por ndërkohë...

EDITORIAL

Ministri gjerman: Duam reforma konkrete e jo vetëm tortë për mua!

Që prej muajit qershor qeveria "Rama" ka deklaruar se Bashkimi Europian i ka hapur negociatat me Shqipërinë,...

FORUM

PS dhe Kushtetuta e Rilindjes

Nga: Ylli Manjani Metmorfozë.. ————— Partia Socialiste e ka patur të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin! Sa herë juristët ngrinin zërin për...

Arkitekti i Ramës dhe arkitekti i Hitlerit

Nga Aurel Plasari/ Po “arkitektë oborri” nuk paska? Ashtu si ka pasur dhe ka “poetë oborri”, “piktorë oborri”...