E hënë, Shkurt 18, 2019
Ballina Etiketimet Universitete

Etiketim: Universitete

Dita e 16, bojkot universiteteve në të gjithë Shqipërinë

Studentët nga e gjithë Shqipëria kanë vendosur të vazhdojnë bojkotin e mësimit në të gjithë fakultetet pa dallim edhe sot, në ditën e 16...

Rama nis takimet në universitete, pedagogu thirrje kolegëve: Mos u tallni...

Ndërsa studentët kanë refuzuar dialogun me kryeministrin Edi Rama pa u plotësuar 8 kërkesat e tyre, ky i fundit ka nisur përpjekjet për takime...

Universitet me laboratorë dhe aparatura kineze të kohës së “Enverit”

Kërkimi shkencor është fjalë e huaj për studentët, ndërsa laborantët pranojnë që për shkak të mungesës së fondeve bazën materiale e blejnë vet për...

Autonomia në Universitete? Pedagogu Goci: Ose të “vrasim” studentët, ose veten...

Pedagogu Ervin Goci, i ftuar në studion e lajmeve të Ora News duke komentuar protestën e studentëve tha se ata po qajnë hallet me...

Universiteti nis me dilema, infermierët e ardhshëm mes Gjermanisë e Shqipërisë

Në Gjermani apo Shqipëri? Me këtë dilemë e nisën përgatitjen si infermierë qindra studentë të shkencave mjekësore në universitetet e vendit, ku këtë vit...

Mbyllen 41 degë, Malaj: Universitetet në rrezik

Ish-ministrja e Arsimit, Nora Malaj me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me mbylljen e 41 degëve mësimore në universitetet rajonale publike...

Mbyllet raundi i parë i regjistrimit në Universitete, me 15 shtator...

Rreth 16 mijë e 400 maturantë kanë fituar të drejtën e studimit dhe në tetor do të ulen për herë të parë në auditore. Raundi...

Vendet bosh në universitete – Ulet “vija e kuqe”, 800 vende...

Ulet “vija e kuqe” në listën e maturantëve të shpallur fitues në universitete. 800 vende të lira janë  hapur deri më tani vetëm në...

Dalin datat/ Ja kur nis regjistrimi në universitete i maturantëve fitues

Regjistrimet e maturantëve  kandidatë për student të cilët kanë rezultuar fitues  gjatë konkurseve të pranimit, do të nisi në datë 30 gusht. Regjistrimet do...

Nis regjistrimi i studentëve të huaj në universitetet shqiptare, 10 ditë...

Nisin aplikimet pranë universiteteve për të gjithë kandidatët shtetas të huaj. Aplikantët kanë  mundësi të regjistrohen për programet e  studimeve të ciklit të parë, ...

EDITORIAL

PD dhe LSI: Të enjten digjen mandatet para popullit dhe rrëzohet kryeministri, edhe me forcë

Tashmë duket se palët politike po shkojnë në përplasje finale ditën e enjte. PD vendosi të dorëzojë...

FORUM

Rama si Juventusi i Moggi-t, që bleu ndeshjet dhe arbitrat

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar pas vendimit të opozitës së bashkuar për të djegur mandatet parlamentare. Rama...

Djegja e mandateve, “e keqja” e domosdoshme

Nga Andi Bushati/ Vendimi radikal i PD për të djegur mandatet e deputetëve, si reagimi i vetëm për...