E shtunë, Nentor 17, 2018
Ballina Etiketimet Turizem

Etiketim: turizem

Informaliteti në turizëm – Financat, marrëveshje me Booking dhe AirBNB për...

Në kuadër të aksionit antiinformalitet në fushën e turizmit, qeveria shqiptare po tenton të hedhë një hap tjetër në mënyrë që të formalizojë  tërësisht...

Ilir Meta në majën me të lartë, Jezercës, në 2696 metra....

Pasioni i Ilir Metës, me sa duket, është aventura e ngjitjes sa më lart në male. Një sport i vështirë që kërkon forcë, stërvitje,...

Turizëm mes plehrash. Në aksin Shkodër-Shirokë, askush s’largon plehrat

Përgjatë të gjithë aksit Shkodër-Shirokë, kontenierët e mbeturinave janë të tejmbushur. As sezoni turistik nuk ka sjellë përmirësim të këtij shërbimi, duke i ofruar...

Turizmi në Kavajë. Vizitorë të shumtë, jo vetëm në plazhe

Kavaja ka regjistruar një nga sezonet më të suksesshme turistike këtë verë. Sipas zyrtarëve vendorë, hotelet e shumta përgjatë 21.5 km bregdet kanë hapur...

Hotelet rrisin çmimet me 4% – Topuzi: Standarde më të mira...

Rreth 4% ka qenë rritja e çmimeve në hotelet  përgjatë bregdetit në jug të vendit  këtë sezon veror. Sipas kreut të Shoqatës së Hoteleri...

Informaliteti në turizëm – 33% e strukturave të paregjistruara, tatimet në...

Rreth 33 për qind e turizmit akomodues në vend funksionon në informalitet të plotë dhe së fundmi është kthyer në qendër të aksionit të...

Det, traditë dhe histori, Lezha destinacioni i verës

Rreth 38 kilometra vijë bregdetare, male, lumenj e laguna, histori, arkeologji dhe një trashëgimi e pasur kulturore… Lezha mund t’i ofrojë të gjitha në...

Vdekja klinike e 21-shit!

Nga Silvi Bardhi- Ora 14.15. Stacioni i improvizuar i “fugoneve te Vlores”, zhargoni i njohur i pikes se nisjes se tyre nga Tirana, eshte ne...

Francezët: “Shqipëria, rivalja e re e Kroacisë”

Mëngjesin e sotëm, kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në facebook, një artikull të një gazete franceze ku flitet për Shqipërinë. “Journal...

Rama: Në 10 vitet e ardhshme, 250 mijë të punësuar në...

“Në 10 vitet e ardhshme presim që të shkojë në 250 mijë”. Një premtim i kryeministrit Edi Rama, gjatë një takimi në Durrës me...

EDITORIAL

Pikëpyetjet e ministrit Damian Gjiknuri për anullimin e koncensionit të naftës në detin Jon

Një lajm i dytë nga fjala e ministrit të Energjisë dhe Infrastrukturës ka të bëjë me anulimin...

FORUM

17 nëntori i Tiranës antifashiste

Nga Luan Rama, nënkryetar i LSI-së Tirana antifashiste sot kremton ditën e çlirimit prej pushtuesve nazifashistë. Tirana antifashiste...

Ç’gallatë idiote!

Nga Ylli Manjani  - Ç’gallatë! Gruevskin, mikun e Metës e paska ndihmuar Policia e Ramës të arratiset. Ndërkohë Meta kastile...