E hënë, Nentor 12, 2018
Ballina Etiketimet Teknologjia

Etiketim: teknologjia

Gjigandët e teknologjisë kërkojnë tregje në Indi e Afrikë

Teknologjia krahas zhvillimit me ritme të shpejta shoqërohet edhe me problematikat e saj. Në Evropë, Amerikë dhe në një pjesë e Azisë, janë mbingopur...

Teknologjia mund të na shpëtojë nga varësitë

Realiteti virtual mund të përdoret jo vetëm për videolojëra, por edhe si një kurë e vërtetë për varësitë si ajo e drogës apo alkoolit....

Premier League vendos të testojë për 15 ndeshje VAR-in, fillon nga...

Federata e Futbollit të Anglisë ka arritur marrëveshje që VAR-i (Video Assistant Referee) të testohet në 15 ndeshje të Premierligës këtë sezon, duke filluar...

Reforma, Çuçi: PS, vendim politik, të pilotojmë teknologjinë në 2019

Bashkëkryetari socialist i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Bledi Çuçi, konfirmon se amendamentet janë duke u shkruar, por votimi parashikohet për në dhjetor. "Kemi nisur tashmë...

Teknologjia që po “lë” pa punë shqiptarët. Cilët janë sektorët më...

Revolucioni i 4-t teknologjik ka filluar të bëhet i prekshëm edhe për Shqipërinë. Përfaqësues nga sektorë të ndryshëm që kanë filluar të përdorin teknologjinë...

UEFA bën një hap pas për VAR-in, mund të përdoret sezonin...

UEFA bën një hap pas sa i përket përdorimit të teknologjisë “VAR” në ndeshjet e Champions League. Pas protestave të Federatës franceze për eliminimin...

Rreziku që na vjen nga teknologjia. A po dyfishohet kërcënimi nga...

Shqetësime të reja janë ngritur mbi rolin e telefonave celularë në kancerin e trurit pasi dëshmitë e reja zbuluan se shkallët e një lloji...

Teknologjia tashmë përbën 1/4 e tregut të aksioneve – Pesha më...

Teknologjia, sektori më i mirë i këtij viti, nuk ka qenë kaq i fuqishëm në më shumë se 17 vjet. Sipas të dhënave të...

Teknologjia, rekord penalltish në Itali

Kampionati Italian po jeton nën epokë e VAR edhe pse kanë  kaluar vetë 7 javë  nga starti i kampionatit ky sistem i ri në  futbollin e...

“Raca njerëzore deri më… ose bëhemi të pavdekshëm”. IA zhvillohet dhe…

E ardhmja e "Inteligjencës Artificiale", sipas një studimi i cili ka zbuluar se raca njerëzore mund të zhduket deri ne vitin 2050. Jeff Nesbit, ish-drejtor i...

EDITORIAL

Manjani: Rama shkeli kushtetutën, një ushtarak s’mund të jetë ministër

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani e ka cilësur shkelje të rëndë Kushtetuese, propozimin e kryeministrit Edi Rama,...

FORUM

Fundi i Luftës së Parë Botërore – Asgjë nuk ka kaluar!

100 vjet pas Luftës së Parë Botërore, Evropa është përplot frikë dhe paralajmërime. Ai që beson se...

100 vjet mbas Luftës së Parë Botërore- Mësime për të mos u harruar

Prof. Lisen Bashkurti - Njëqind vjet më parë përfundoi Lufta e Parë Botërore. Kjo është një ngjarje e...