E premte, Nentor 16, 2018
Ballina Etiketimet Taksa

Etiketim: taksa

Shqipëria, shumë taksa e pak të ardhura, si krahasohet me rajonin

Vendet e rajonit po e orientojnë buxhetin bazuar në prioritetet strategjike të zhvillimit të qëndrueshëm, Shqipëria e ka mendjen tek koncesionet.Shqipëria mbetet vendi me...

Taksa e ndikimit në infrastrukturë, përllogaritja e re për 2019-n

Këshilli i Ministrave ka miratuar ndryshimet në ligjin për taksat vendore, pjesë e paketës së re fiskale. Në listën e ndryshimeve janë edhe taksa...

BIRN: Një taksë absurde mbi të varfrit

/Birn - Gjergj Erebara Autori i këtij shkrimi disponon një makinë të prodhuar në vitin 2010. Pas dy vjetësh, kjo makinë do t’i kapërcejë 10...

“Taksat që duhet të paguajnë personat fizikë mbi 8 mln lekë”

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në këtë publikim njeh me të drejtat dhe detyrimet e kategorisë së tatimpaguesve: “Person Fizik me xhiro mbi 8...

Taksa e “Rrugës së Kombit”, Panariti: Ndarje mes popullit shqiptar

''Trup Kombëtar'', e ka cilësuar deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Panariti, taksën e “Rrugës së Kombit”. Në një status në facebook, Panariti...

Basha kërkoi ta kundërshtojnë, Këshilli Bashkiak Kukës: Tarifa e Rrugës së...

E ndërsa kryetari i PD, Lulzim Basha nga Durrësi sot bëri thirrje që banorët e Kukësit të ngrihen për të bllokuar vendosjen e tarifës për rrugën...

Risitë e taksës së pronës – Tatimet njoftim për ndërtuesit: Ja...

Menjëherë pas publikimit të ndryshimeve në përllogaritjen e tatimfitimit për kalimin e pronësisë të pasurive të paluajtshme, Administrata Tatimore ka vënë në dijeni ndërtuesit...

“Taksa e Rrugës” në Shqipëri, një histori 130 vjeçare

Nga Kreshnik Kuçaj Rrugët, ose më mirë mungesa e tyre, kanë përbërë një problematikë historike për Shqipërinë. Kostoja e lartë e ndërtimit të tyre ka...

Taksat më absurde në botë: Nga taksa e rrjeteve sociale te...

Ta pranojnë: Për disa prej taksave, do të bënim me gjithë qejf edhe pa to. Por nëse ankohemi për ato që kemi sot, çfarë mund...

Taksa në Rrugën e Kombit, pas sezonit turistik

Grupi ndërministror qeveritar dhe kompania koncesionare e rrugës Milot-Morinë kanë përmbyllur procesin e negociatave duke dalë me një formulë konkrete për tarifimin preferencial të...

EDITORIAL

Policia e Shtetit pranon se Gruevski kaloi nga kufiri shqiptar për në Mal të Zi

Departamenti i Kufirit dhe Migracionit në Policinë e Shtetit ka reaguar sot lidhur kalimin në territorin shqiptar...

FORUM

Mustafa Nano: Çfarë më tha Rama kur i propozova Ben Blushin për kryetar Bashkie

‘Provocateur’, është libri i botuar nga gazetari Mustafa Nano. Libri është një auto rrëfim në formën e...

A do ta ekstradojë mikun e tij maqedonas, kryeministri hungarez?

Duke e lejuar hyrjen e ish-kryeministrit maqedonas, Gruevski në Hungari, kryeministri hungarez, Viktor Orban tallet me qeverinë...