E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Studimi

Etiketim: studimi

Studimi zbulon pasojat e rënda të vetmisë

Vetmia na bën më të predispozuar ndaj sëmundjeve dhe kjo sidomos në moshë të avancuar. Një studim i ri, i paprecedent në aspektin e...

Ushqimi, Studimi i BB: Shqiptarët, më të pambrojturit në Europë

Hendeku mes nevojës për siguri ushqimore dhe kapacitetit në vendin tonë është tepër i lartë, vlerëson Banka Botërore në një raport të fundit. Sipas...

Studimi: Diferenca që keni në moshë tregon se sa do t’ju...

Populli thotë që dashuria është e verbër, po kërkuesit mendojnë se është diferenca në moshë ajo që mund të jetë vendimtare në jetëgjatësinë e...

Studimi/ Fytyra juaj tregon nëse jeni të pasur apo të varfër,...

Njerëzit mund të ju tregojnë sa jeni të varfër apo të pasur me vetëm një shikim drejt jush. Studiuesit në Toronto kanë gjet se të...

Studimi: Personat nën 25 vjeç larg alkoolit

Të rinjtë në Britaninë e Madhe po i qëndrojnë larg alkoolit, thuhet në një studim të sapo publikuar. Kërkuesit studiuan të dhënat shëndetësore të dekadës...

Studimi: Selfiet kanë vrarë 259 njerëz që nga 2011-ta

Selfiet ekstreme kanë vrarë të paktën 259 persona përgjatë viteve 2011-2017-ës zbulon një studim. Hulumtuesit pranë Librarisë Kombëtare të Mjekësisë në Shtetet e Bashkuara...

Studimi: Spanja është vendi më i mirë mikpritës për refugjatët në...

Një studim i ri nga Qendra Kërkimore e Pew ka zbuluar se 86% e spanjollëve mbështesin refugjatët, ku përqindja më e lartë e 18...

Studimi/ Shqipëria, vendi me birrën më të lirë. Ja si ndikon...

Tirana është vendi më i lirë në rajon për të pirë një birrë, dhe një ndër vendet më të lira në Europë. Vendi i...

Studimi! Nëse bëni më pak se tre javë pushime në vit...

Studimet zbulojnë se nëse bën më pak se 3 javë pushime në vit, ju mund të shkurtoni jetën tuaj. Megjithëse pushimet e verës për shumë...

Studim! Ja përse dhe sa shumë gënjejnë njerëzit

Nëse pretendon se nuk gënjen asnjëherë, atëherë po gënjen. Një studim i Shoqatës Amerikane të Psikologjisë doli në përfundimin se njerëzit që gënjejnë më...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...