E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet Spanja

Etiketim: Spanja

Spanja kundër korrigjimit të kufirit: Precedent për Katalonjën

Spanja deklarohet pro njohjes së Kosovës, në rast të arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë, por thotë se është kundër ndryshimit të kufijve. Mediat...

Spanja shpall zyrtarisht kandidaturën për Europianin 2028

Spanja kërkon që të që të organizojë kampionatin Evropian të futbollit 2028-të. Kryeministri Pedro Sanchez së bashku me kreun e Federatës Luis Rubiales janë...

Spanja mund Anglinë në super sfidën e Ligës A, Shaw dëmtohet...

Spanja e ka nisur me këmbën e mbarë aventurën në Ligën e Kombeve. Skuadra e Luis Enriques ka fituar 2-1 në “Wembley” ndaj Anglisë....

Spanja shumë e fortë për Shpresat, na mundin me tre gola

Kombëtarja U-21 ka humbur në ndeshjen e vlefshme për eliminatoret e Europianit të kësaj moshe përballë vendasve të Spanjës me rezultatin 3-0 në ndeshjen...

Spanja, vendi europian që merr më shumë emigrantë

Spanja ia ka kaluar Italisë si destinacion kryesor për emigrantët që kalojnë Mesdheun për të arritur në Evropë. Shifrat më të fundit të agjencisë kufitare...

Drogë dhe varfëri, Spanja lufton kundër trafikut të drogës

Thinjoshi Francisco Mena është një njeri i kërkuar. Takimi me të në lokalin spanjoll të fshatit piktoresk San Roque ndërpritet shpeshherë nga telefonatat. „Sapo...

Spanja gjen trajnerin e ri, merr ish-in e Barcelonës

Spanja i ka zhgënjyer të githë në kampionatin Botëror pasi u eliminua në fazën e 1/8-va nga Rusia. Trajneri momental, Hierro dha dorëheqjen nga ky...

10 lojtarët më të mëdhenj në historinë e kombëtares spanjolle (FOTO...

Cilado qoftë mënyra se si e shohim ne, Spanja ka lanë gjurmë të thella në Kupën e Botës në vitet e fundit. Ta kanë...

Zbulohen kandidatët për të marrë drejtimin e Spanjës pas eliminimit

Eliminimi i papritur i Spanjës nga Rusia në fazën e 1/8-ve, mund të shoqërohet me largimin e Fernando Hierros nga drejtimi i iberikëve. Hierro...

Fabregas kritikon Spanjën dhe “Tiki-takën”: Kjo mënyrë loje është e dështuar

Ish-mesfushori i Kombëtares spanjolle, Cesc Fabregas, ka komentuar lojën e ekipit në ndeshjen e djeshme përballë Rusisë. Sipas lojtarit të Chelseat, mbajtja e topit...

EDITORIAL

Deklaratë e 10 prokurorëve të Krimëve të Rënda dhe deklarata e Arta Markut

Në prokurori nuk ka qetësi, ka plasur rrëmuja. Shkak është bërë fillimi i masës disiplinore ndaj 10...

FORUM

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...

Winston Churchill, Zyrih 1946: “Tani, unë ju them: Le të ngrihet Evropa!”

Duhet t’i jepet fund ndëshkimit. Duhet të vijë ai që Gladstone e quajti vite më parë “Akti...