E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet Skifter Kellici

Etiketim: skifter Kellici

EURO 2004/Historia e europianëve. Greqia në Olimpin e futbollit!

Nga Skifter Këlliçi/(Vijon nga numrat e kaluar) Nuk kishte ndodhur dhe nuk ka ndodhur ende që në një europian, madje, edhe botëror futbolli, përfaqësuesja e...

Euro ‘88, triumfi holandez pas 14 vjetësh

Nga Skifter Këlliçi/(Vijon nga numrat e kaluar) Në finalen e Botërorit ‘74  në “Olimpia Stadium” të Mynih midis RF Gjermane dhe Holandës, Myleri dhe Bekenbaueri...

“Rrugët” e Mevlan Shanajt

Nga Skifteri Këlliçi/  Nuk është fjala për ndonjë dokument të gjetur në raftet e pluhurosura të kadastrave, që të dëshmojë se filan rrugë, në filan...

Mes jugosllavëve dhe sovjetikëve

 Nga Skifter Këlliçi (Vijon nga numrat e kaluar) http://www.kohajone.com/2016/02/23/shqiperia-ne-prehrin-e-jugosllaveve-dhe-me-pas-sovjetikeve/ Ndonëse ende nuk i kisha mbushur të tetë vjetët, më kujtohet dita e zgjedhjeve të 2 dhjetorit të...

Minuet trajnerësh drejtuar nga bosë tekanjozë!

Nga Skifter Këlliçi- Minueti është një nga llojet tradicionale të vallëzimit që ka lindur në Francë në shekullin e 17-të, për t’u bërë pastaj popullor...

Ramiz Alia, Enver Hoxha dhe vrasja apo vetëvrasja e Mehmet Shehut

 (Vijon nga numrat e kaluar) Nga Skifter Këlliçi “Pa dyshim, prishja e marrëdhënieve midis dy vendeve tona (Shqipëri-Kinë), -shkruan me të drejtë Ramiz Alia në librin...

“Nobel”-i, Pasternaku, Shollohovi dhe Kadareja

Në 80-vjetorin e lindjes së shkrimtarit tonë me famë botërore/  Nga Skifter Këlliçi - Jo më kot e rendita titullin e këtij shkrimi në formë trekëndëshi,...

Ramiz Alia dhe Sigurimi i Shtetit

DOSSIER Nga Skifter Këlliçi (vijon nga numrat e kaluar) Të ndalemi në disa paragrafë të tjerë të hyrjes së këtij libri me kujtime të Ramiz Alisë “Jeta...

EDITORIAL

Ngjyrat e kryebashkiakut tironas, Erion Veliaj dhe portreti i rivales së tij

Erion Veliaj, kryebashkiaku tironas, vazhdon punën me projektet për një Tiranë europiane. Këtë të shtunë, Veliaj ka...

FORUM

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...