E premte, Shkurt 22, 2019
Ballina Etiketimet Shqiptarët

Etiketim: shqiptarët

Aksidentohen 4 hajdutë shqiptarë, tentuan t’i arratisen karabinierëve

Katër hajdutë shqiptarët rrezikuan jo vetëm karabinierët por edhe shoferët e tjerë, në përpjekje për t'u arratisur. Hajdutët të moshave nga 21, 26 dhe 40...

Shqiptarët nga Zvicra, shpërndajnë pako ushqimore për familjet në Kosovë

Familja Shkodra nga Gjilani e cila jeton dhe vepron në shtetin e Zvicrës, me ndihmën e shqiptarëve tjerë që jetojnë atje kanë mbledhur 11...

Disa çudira që na bëjnë te jemi shqiptarë… Nga toni i...

Shqipëria është vendi i çudirave dhe i zakoneve që bien në sy të të gjithëve. Kur të huajt vijnë në Shqipëri hasen  me disa...

Nis zbatimi i ligjit “Salvini” në Itali, nuk pritet mirë nga...

Ligji e ri mbi emigracionin e sigurinë në Itali, i njohur ndryshe si “ligji Salvini”, i propozuar nga ministri i Brendshëm Matteo Slavini do...

Lajm i madh për shqiptarët. Anglia merr vendimin e papritur për...

Britania e Madhe është vendi ideal i çdo shqiptari, "ëndrra" që bëhet e prekshme për shumë të rinj me disa mijëra paund. Kohët e...

Shkollimi, shqiptarët më pak të arsimuarit në rajon

Nëse ka një plagë në shoqërinë tonë ajo është arsimi ose më saktë keq-arsimimi. Këtë e pohojnë edhe të dhënat nga indeksi i zhvillimit njerëzor...

FOTO/ Shqiptarët festojnë me flamurin kuq e zi në Greqi, mediat...

Me rastin e 106 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, disa aktivistë të ‘Aleancës Kuq e Zi’, kanë festuar me flamurin shqiptar. Ata kanë valëvitur flamurin...

Raporti i ILOS-s/ Shqiptarët, paga më të ulta se në vitin...

Shqiptarët sot kanë paga reale më të ulta se në vitin 2000. Këtë gjë e thotë Organizata Ndërkombëtare e Punës. Madje, nga të dhënat...

“Çmenden” mediat serbe: Shqiptarët bashkohen në vitin 2025

Mediat serbe i kanë kushtuar hapësirë të veçantë mbledhjes së përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe të Kosovës në Pejë. Duke iu referuar 9 marrëveshjeve...

DerStandard: Shqiptarët po luftojnë për Teatrin e tyre Kombëtar, Rama kërkon...

Gazeta më e madhe austriake DerStandard, i ka kushtuar një artikull të gjatë debatit për teatrin Kombëtar dhe vendimit të qeverisë për ta prishur...

EDITORIAL

Emrat kandidatë për kryeministër që pranon Opozita për Qeverinë Tranzitore

Djegia e mandatëve të deputetit fut në krizë politike, kushtetuese dhe shoqërore vendin. Parlamenti nuk mund të...

FORUM

Monologu i Ramës, në panik, i tmerruar, arrogant …

Nga Kastriot Islami/ Sonte në konferencën e shtypit, Rama gulconte nga frika, nga paniku…Atij i merrej fryma nga...

Pse mbërritëm deri këtu?

Nga Jamarbër Malltezi* Situata aktuale është krejtë sisht anormale, por nuk është aksidentale. Kjo situatë është pasojë e...