E mërkurë, Nentor 21, 2018
Ballina Etiketimet Shqiptarët

Etiketim: shqiptarët

Gallup: Shqiptarët më pozitivët në rajon

Rritja ekonomike nuk tregon gjithmonë gjithçka. Sipas studimit më të fundit të Gallup, ndonëse jetojnë në një ndër shtetet më pak të zhvilluara të Europës,...

Ushqimi, Studimi i BB: Shqiptarët, më të pambrojturit në Europë

Hendeku mes nevojës për siguri ushqimore dhe kapacitetit në vendin tonë është tepër i lartë, vlerëson Banka Botërore në një raport të fundit. Sipas...

Shtigjet për Angli, shqiptarët prishin të mbjellat në Holandë

Të shumtë janë në numër shqiptarët të cilët synojnë të shkojnë në Angli, duke shfrytëzuar rrugë alternative përmes Francës dhe Holandës. Autoritetet holandeze kanë ngritur...

Shqiptarët, blerës “të zgjuar”, Rusi: Orientim drejt komplekseve të mirëorganizuara

Qytetarët shqiptarë kanë filluar të behën blerës “të zgjuar” të pasurive të paluajtshme, kryesisht ambienteve për banim, duke u orientuar drejt apartamenteve në komplekse...

Mediat spanjolle: Shqiptarët të dytët për shfrytëzim prostitucioni

Sipas statistikave të publikuara së fundmi nga mediat spanjolle, shqiptarët janë të dytët për sa i përket numrit të të arrestuarve për shfrytëzim prostitucioni...

Shqiptarët në 2040 – Mund të jetojnë mesatarisht deri në 84...

Një studim i fundit i “The Lancet”, revistës mjekësore më prestigjioze në botë, tregon se, jetëgjatësia e shqiptarëve do të rritet në dy dekadat...

Si po e “shtrëngojnë rripin” shqiptarët, çfarë po ndodh me blerjet

Në tremujorin e tretë konsumatorët shqiptarë kanë rritur dozat e pesimizmit për blerjet e mëdha, ku përfshihen kryesisht mobilje dhe elektroshtepiake. Banka e Shqipërisë në...

Kush janë shqiptarët që kryenin grabitje me armë në Athinë (Foto)

Janë publikuar me urdhër të Prokurorisë së Athinës fotografitë dhe të dhënat e tre shqiptarëve që kryenin vjedhje të armatosur në zonën e pasur...

Pse po ikin njerëzit? Rama: Nuk ka qeveri dhe fuqi në...

“Nuk jemi më një vend i mbyllur”, iu përgjigj kryeministri Rama, shqetësimit të një qytetareje në Facebook se njerëzit po emigrojnë dita ditës.  Ai...

Parada ushtarake, shqiptarët dhe aleatët “tregojnë forcën”

Mbi 1 mijë ushtarakë shqiptarë dhe britanikë zbresin paraditen e sotme në sheshin “Nënë Tereza” në kuadër të stërvitjes më të madhe të vitit...

EDITORIAL

Ambasada e SHBA: Presim zbatimin e ligjit dhe për ish-ministrin Samir Tahiri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar sot për vendimet e gjykatave në vend duke...

FORUM

Behgjet Pacolli, si pasqyrë e dështimit të shtetit të Kosovës

Nga Berat Buzhala - Ne jetojmë në një shtet ku gjysma e ministrave kanë aktakuza, duke e përfshirë...

Interpoli, fajin për dështimin e ka vetë Kosova

Nga Rexhep Qosja - Mjerisht Kosova dështoi edhe për të tretën herë për t’u bërë anëtare e organizatës...