E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Shqiptarët

Etiketim: shqiptarët

Shqiptarët e Malit të Zi fitojnë ndarjen administrative të Tuzit nga...

Qeveria e Malit të Zi do t'i japë statusin e shumëkërkuar të bashkisë një zone të populluar kryesisht nga shqiptarët, pasi politikanët shqiptarë ndihmuan...

ITALI/ Goditet një grup kriminal i drejtuar nga shqiptarë

Në Itali është goditur një grup kriminal i drejtuar nga shqiptarë, identitetet e të cilëve ende nuk bëhen me dije. Grupi kriminal ushtronte aktivitetin në...

“Nëna më ka thënë se njerëz më të mirë se malazezët...

Nga Halil Matoshi/ Një ditë në vitet ’90 Branka Bogavac, gazetare malazeze me banim në Paris, takoi një shkrimtar nga Ballkani. Ismail Kadarenë. “E takova në...

Ja pse shqiptarët nuk duhet ta kenë frikë Trampin!

Samiti i Diasporës ka mbledhur në Tiranë, rreth 1000 anëtarë të diasporës shqiptare nga 40 vende të botës. Nën sloganin “Të pandarë për Shqipërinë”, ditën...

Media gjermane: Shqiptarët, populli i vetëm ku Putini nuk mund të...

Pasi media austriake Der Standard, para pak ditësh shkruajti se në Ballkan vetëm Shqipëria dhe Kosova janë orientuar strikt pro-perëndimit, e këtij mendimi është...

Shqiptarët blenë rumunet për 1 mijë euro, tortura që të bëheshin...

Një shqiptar është arrestuar në Bergamo të Italisë pasi sëbashku me një një tjetër shfrytëzonin për prostitucion dy adoleshente, të cilat i kishin blerë...

Shqiptarja personazh antipatik në Gjermani, “Njihemi si trafikantë të qenieve njerëzore”

Mendimi dhe e shprehura e tij ndonjë nuk dalin të barabarta. E tillë mund të ketë ndodhur edhe me shqiptaren e cila në një...

Lideri i LR PDSH-së, Ziadin Sela : Kush mund të thotë...

  Lideri i LR PDSH-së, Ziadin Sela në një koment përkujton kohën kur ishte deputet nga radhët e PDSH-së, se si ka vepruar dhe reaguar...

“Ruhu nga shqiptari i uritur dhe serbi i dehur”

Zhvillimi ekonomik, prodhon stabilitet politik dhe mirëqenie sociale. Dy kryeministrat e dy vendeve dhe popujve më të mëdhenj në Ballkan: Aleksandër Vuçiq dhe Edi Rama,...

Skandaloze, në Itali shqiptari djeg vajzën me ujë të nxehtë, ndërsa...

  Mediat italiane kanë raportuar për një rast abuziv të një familje shqiptare, ku kryefamiljari abuzonte ndaj vazjave të tij, madje në një rast ka...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...