E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Shqiptarët

Etiketim: shqiptarët

Shihni si përfunduan shqiptarët me kokainë pas arratisjes së ‘çmendur’

Gjatë një kontrolli rutinë të patrullës së policisë në Santa Maria Rossa të Perugias pasditen e shkuar, u pikas një makinë e dyshimtë në...

Shqiptarët duan të largohen përgjithmonë, norma më e lartë në botë

Për shumë vite me radhë, mosha e re e popullsisë është konsideruar nga ekonomistët si shpresa më e madhe e Shqipërisë drejt zhvillimit të...

Shqiptarët bëhen më artdashës – Rritet me 73% numri i spektatorëve,...

Pjesa më e madhe e institucionet kulturore në vend rritën aktivitetin e tyre gjatë tremujorit të tretë të këtij viti. Referuar të dhënave të...

Shqiptarët shkojnë më shumë në teatër dhe lexojnë më pak libra

Bazuar tek të dhënat e publikuara nga Instituti i Statistikave, shqiptarët po shfaqin gjithnjë e më tepër interes ndaj shfaqjeve në teatër, ekspozitave, muzeve...

Shqiptarët, më punëtorët në Itali – Zënë vendin e parë mes...

Shqiptarët janë grupimi më i madh i të punësuarve të huaj në Itali dhe këtë e thonë të dhënat. Shqiptarët që punojnë në Itali...

Shqiptarët përleshen me thika në Athinë, një i masakruar

Një përleshje e ashpër mes shqiptareve ne Athine ka lene nje person te masakruar ne mes te rruges, me palge te renda. Ngjarja ka ndodhur...

Gallup: Shqiptarët më pozitivët në rajon

Rritja ekonomike nuk tregon gjithmonë gjithçka. Sipas studimit më të fundit të Gallup, ndonëse jetojnë në një ndër shtetet më pak të zhvilluara të Europës,...

Ushqimi, Studimi i BB: Shqiptarët, më të pambrojturit në Europë

Hendeku mes nevojës për siguri ushqimore dhe kapacitetit në vendin tonë është tepër i lartë, vlerëson Banka Botërore në një raport të fundit. Sipas...

Shtigjet për Angli, shqiptarët prishin të mbjellat në Holandë

Të shumtë janë në numër shqiptarët të cilët synojnë të shkojnë në Angli, duke shfrytëzuar rrugë alternative përmes Francës dhe Holandës. Autoritetet holandeze kanë ngritur...

Shqiptarët, blerës “të zgjuar”, Rusi: Orientim drejt komplekseve të mirëorganizuara

Qytetarët shqiptarë kanë filluar të behën blerës “të zgjuar” të pasurive të paluajtshme, kryesisht ambienteve për banim, duke u orientuar drejt apartamenteve në komplekse...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...