E mërkurë, Janar 16, 2019
Ballina Etiketimet Shqiperia

Etiketim: Shqiperia

Shqipëria përmbytet por ky qytet po shijon ditët me diell, imun...

Vendi është në një situatë emergjente, ku shirat e fundit kanë sjellë dhe përmbytje të Shqipërisë e cila ndodhet në një kaos por duket...

Shqipëria në BE, Fleckenstein: Mungesa e dialogut pengon progresin

Shqipëria pret që të hap negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Europian, duket se një draft-rezolutë për Shqipërinë do t’i paraqitet Komisionit të Jashtëm të...

BBC: “Vendi më tolerant në botë” (FOTO)

"Papa Françesku e ka vlerësuar këtë komb të vogël ballkanik për tolerancën fetare të dukshme, duke thënë se Shqipëria duhet të shërbejë si një...

Harta e plotë e vendeve që Trump ka ofenduar, pjesë edhe...

Edhe pas ditë nga ndajnë kur Amerika do të votojë për Presidentin e ardhshëm, ku gara e ngushtë mes kandidatit republikan Donald Trump dhe...

Më 9 nëntor Komisioni Europian publikon raportin për Shqipërinë

Më 9 nëntor Komisioni Evropian do të publikojë progresraportin për Shqipërinë, në bazë të së cilit do të merret edhe vendimi për rekomandimin ose...

Plani i Serbisë, përmes Shqipërisë

Serbia dëshiron që ta anashkalojë Kosovën në bashkëpunim rajonal, duke e zëvendësuar atë me Shqipërinë. Madje, Serbia dhe Shqipëria pa e marrë pëlqimin e Qeverisë...

Cila qe esenca e prezantimit të kryeministrit Edi Rama në Kosovë?

Bahri Cani   Cili qe thelbi i prezantimit të kryeministrit Edi Rama në Kosovë: të shpjegonte, të përgjigjej, të dëshmonte arrogancën e tij, t'u dërgonte mesazhe...

“Të bësh biznes”, Sayed: Shqipëria progres, ja ku duhet të përmirësohet

Përmirësim me 32 vende për të bërit biznes në Shqipëri. Shefja e Bankës Botërore në Tiranë, Tahseen Sayed, thotë në një intervistë për Ora...

Dhjetë pika për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Shqipëri

Nga Veton Surroi/Kosova është shtet i qytetarëve të saj, me shumicë shqiptarë. Në pamundësi që Shqipëria, për shkaqe historike, të bëhet shtet i shqiptarëve,...

Zbatimi i ligjit, Shqipëria në grupin e ”Botës së Tretë”

Sa herë flasin për zbatimin e ligjit, e lidhin me vendet që janë shumë të avancuara në këtë drejtim. Shembull, mbetet Amerika por referuar...

EDITORIAL

Ligji i kadastrës, Luan Rama: Shpërdorim flagrant të procesit kushtetues

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama ka deklaruar se miratimi i “Ligjit për Kadastrën” vjedhurazi është një nga...

FORUM

KADASTRA – Përtej fantazisë së Enver Hoxhës

Nga Sonila Bejtja / Kushdo që lexon këto ditë me vëmendje dhe pa qenë aspak jurist, dy dekretet...

Njohje e Kosovës, brenda kufijve të sotëm

Nga Harry BAJRAKTARI Illyria- New York Për Kosovën nuk është i pranueshëm asnjë opsion tjetër, përveç njohjes reciproke...