E shtunë, Janar 19, 2019
Ballina Etiketimet Shqiperia

Etiketim: Shqiperia

KiE: Shqipëria, përpjekje të pamjaftueshme kundër pastrimit të parave

Rreziku nga pastrimi i parave dhe financimi i aktiviteteve terroriste mbetet i lartë në Shqipëri. Në këtë përfundim arrin Këshilli i Evropës në raportin...

Shqipëria, fjala e dytë më e kërkuar në Google nga turistët...

Sardenja është destinacioni më i kërkuar në Google nga italianët kur bëhet fjalë për turizmin dhe pushimet. Por rezultatet e vitit 2018-të kanë nxjerr...

Shi dhe borë në të gjithë Shqipërinë, parashikimi i motit sot

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të vijojë me kushte të paqëndrueshme atmosferike, ku vranësirat dhe shirat do të jenë dominante, më të dëndura në zonat...

“E gjithë Shqipëria është me ne!” buçasin thirrjet, studentët rrethojnë Kuvendin

Një turmë e madhe studentësh kanë zhvendosur protestën e tyre para Kuvendit të Shqipërisë ku pritet të mbahet seanca plenare. Ata kanë nisur protestën me...

Shqipëria në kataloget e agjensive zviceriane të turizmit për 2019

Shqipëria është bërë pjesë edhe në katalogët e agjensive zviceriane të turizmit. Këtë lajm e bën të ditur gazeta “Sonntags Zeitung” e cila shkruan...

Ivanov-Ruçi: Maqedonia dhe Shqipëria kanë qëllime identike në politikën e jashtme

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka zbutuar qëndrimin e ashpër që ka mbajtur ndaj Shqipërisë, pas kundërshtimit që i bëri platformës së partive shqiptare, e...

Bashkohuni me ne! Protesta e studentëve përhapet në të gjithë Shqipërinë

Jo vetëm në Tiranë. Studentët janë ngritur në protestë edhe në qytete të tjera.  Studentët e Durrësit, Korçës, Shkodrës, Vlorës dhe Elbasanit kanë dalë...

BE-ja mbështet Shqipërinë me një paketë prej 94 milionë euro

Komisioni Evropian miratoi më 5 dhjetor Programin Vjetor të Masave 2018 për Shqipërinë. Me këtë program, BE-ja jep 94 milionë Euro për ta mbështetur...

1964 – Filmime të rralla nga Shqipëria e mesviteve ’60-të (pak...

Gazetari dhe studiuesi Armand Plaka sjell për publikun shqiptar filmime të rralla nga Shqipëria e mesviteve '60-të, "dy-tre vite para se të shpallej ateizmi"-...

Vendet më të sigurta të botës nëse doni të udhëtoni, ja...

Pasiguria është një nga sfidat më të mëdha për momentin në rang botëror. Njerëzit po kërkojnë të gjejnë vende sa më të sigurta, për të...

EDITORIAL

VOA: 7 organizata i kërkojnë qeverisë të tërheqë 2 projektligjet mbi mediat online

Nga Zëri Amerikës/ Një grup prej 7 organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës...

FORUM

Putini në Beograd – Asgjë e re nga aleanca e vjetër

Prof. Lisen Bashkurti - Mbas një procesi parapërgaditor të gjatë Presidenti Putin erdhi në Serbi, ose thënë në...

“Bëhuni gati për fjalën e radhës, bashkim”

Nga Veton Surroi Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht. 1. Në vitin 2018 u legjitimua fjala...