E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Shqiperia

Etiketim: Shqiperia

Tërmeti i fuqishëm godet Greqinë, lëkundet gjithë Shqipëria

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.8 ballë të shkallës rihter, është shënuar pak pas mesnatës së lënë pas. Tërmeti i fuqishëm është shënuar në...

Renditja e FIFA-s, Shqipëria vijon rënien e lirë

Momenti negativ që po kalon Kombëtarja Shqiptare është reflektuar edhe në renditjen mujore të publikuar nga FIFA. Dy humbjet radhazi kundër Skocisë dhe Izraelit...

FMN nxjerr shifrat, ku renditet Shqipëria në të ardhurat për frymë

Dy shtetet shqipfolëse, Shqipëria dhe Kosova renditen shumë ulët sa i takon të ardhurave. Si Shqipëria dhe Kosova renditen të fundit në Europë (pa përfshirë...

Shqipëria si Finlanda, OECD: Shkollat janë njësoj, të mira a të...

Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) thotë se Shqipëria është ndër të paktat vende të globit ku nxënësit janë të barabartë, pra ku...

Shqipëria me borxhin më të lartë në rajon, ja ku renditet...

Shqipëria vijon të ketë borxhin më të lartë publik në rajon dhe ndër ta parat në Europë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto....

Performancë e dobët me korrupsionin, WEF: Shqipëria në vendin e 77-të...

Në drejtim të korrupsionit, Shqipëria mban vendin e 77-të në botë, ndër 140 ekonomi të globit, thotë Forumi Ekonomik Botëror, në raportin e konkurrueshmërisë...

Shqipëria pjesë e ekskursioneve për adhuruesit e Ballkanit

Shqipëria është pjesë e ekskursioneve për adhuruesit e Ballkanit, shkruan faqja e njohur turistike www.lonelyplanet.com, raporton ata. ”Për adhuruesit e Ballkanit ekziston një rrugë e re ekskursioniste, me...

Shqipëria nuk do të bëhet as në vitin 2040

“Sa i shëndetshëm do të jetë vendi juan deri në vitin 2040?”, kështu është quajtur rankimi i fundit për 195 shtete. Ky rankim është produkt...

Bushati i mbyll derën Turqisë për FETO-n, kujton Rilindasit

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu, në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun Ditmir Bushati, në Tiranë, i kërkoi shtetit shqiptar që...

Ministri i Jashtëm turk-qeverisë: Largoni FETO-n

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu, kërkuar nga Shqipëria në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun Ditmir Bushati që të largojë “terroristët...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...