Ballina Etiketimet Shkolla

Etiketim: shkolla

Minorenë duhanpirës në shkollat 9 vjeçare: Fillova cigaren që 8 vjeç

Krahas fenomenit të pirjes dhe tregtimit të lëndës narkotike, në shkollat shqiptare pihen lirisht duhan. Në një shkollë në Vorë, kamera e Fiks Fare...

Në vend të dënimit, kjo shkollë ka dhomën e…

Studime të mëdha kanë treguar se dënimet verbale dhe fizike nuk funksionojnë, – madje shkaktojnë akoma më shumë probleme në sjellje. Ekziston një mënyrë më...

Ëndrrat dhe kuptimi i tyre

Keni ëndërruar ndonjëherë sikur po bini, sikur dikush po ju ndjek apo sikur dështuat në një provim? Nëse po nuk jeni të vetmit. Në një...

“Vjehrrat duan nuse të mira”, mësuesja në Tiranë leksion nxënëseve për...

Tashmë nxënësit e shkollave 9-vjecare, përvec dijes bazë. marrin edhe këshilla për martesën. Një situate që përtej shkasë dhe cudisë, paraqet një problem. Gjatë orës...

Të drejtosh apo të udhëheqësh shkollën

A i kemi drejtorët e shkollave në pozicionin e duhur dhe a janë ata në gjendje që të luajnë rolin që kanë marrë përsipër,...

13-vjeçaret në spital, mjeku i urgjencës: Dyshojmë se u dogj kanabis...

Katër nxënëse të klasës së tetë në shkollën e fshatit Bilaj në Fushë Krujë, kanë shfaqur probleme shëndetësore, gjatë pushimit të gjatë në klasë....

Kroaci, hapet për herë të parë një shkollë në gjuhën shqipe

Gjimnazi do të hapet në Zarë të Kroacisë për një pakicë të vogël shqiptare që jeton me dekada në këtë qytet të Dalmacisë dhe...

Nxënësit e helmuar perfundojne në spital, tensionohet parlamenti. Dogjani: Të toksikuar...

Lajmi për helmimin e disa vajzave me drogë në një shkollë 9 vjecare në Tiranë ka tensionuar edhe parlamentin. Dhjetra nxënës të shkollës 9 vjecare...

Për problemet e fillimvitit shkollor

Nga Fran Gjoka  /Rritja e përgjithshme e nivelit të shkollës, sipas standardeve që kërkon shoqëria demokratike dhe tregu i punës, ku në themel ka...

Mbi 800 nxënës te shkolla “At Zef Pllumi” përballë rrezikut të...

Mbi 800 nxënës që mësojnë në shkollën 9 vjeçare publike “at Zef Pllumi” përballen çdo ditë më rrezikun e aksidenteve për shkak të mungesës...

EDITORIAL

Analizë e DW për Ramën: Qëndrim i ri i diplomacisë shqiptare ndaj marrëveshjes Kosovë-Serbi?

Nga radio shtetrore gjermane DW/ Kryeministri Edi Rama u dekretua ministër i Jashtëm nga presidenti shqiptar, Ilir Meta....

FORUM

Në fund, ‘Luftën e Ftohtë’ e fiton ‘Zëri i Amerikës’

Nga Alfred Lela - Në një rrafsh kulturor, Edi Rama është rive gauche, një intelektual i ‘bregut të...

Ardi Veliu, kryepolici që negocioi fundarratinë e Balilit

Nga Lorenc Vangjeli - Ka një ngulm maniakal në Tiranë për të t’u ndarë sipas një linje të...