Ballina Etiketimet Shkenca

Etiketim: Shkenca

Shkenca: Lum ato që kanë motra

Rritja bashkë me motrën është privilegj i veçantë. Ajo është shoqja juaj më e mirë, e cila do t’ju përkrahë gjithmonë, pa marrë parasysh...

Parashikimet nga shkenca dhe hapësira për vitin 2018

Viti 2018 do jetë plot ngjarje për sa i përket fushave të hapësirës, shkencës dhe teknologjisë. Jeremy Wilks dhe Julian Lopez nga Euronews na...

Pse njerëzit bien në dashuri? E gjen shkenca

Rënia në dashuri është një nga misteret më të mëdha të jetës, por tashmë shkencëtarët besojnë se kjo ndjenjë e çuditshme mund të jetë...

Studimi/ Shkenca zbulon moshën në të cilën rreziku është më i...

Nuk janë vetëm femrat ato që kanë orë biologjike me kohëzgjatje të caktuar. Meshkujt që bëhen baballarë para moshës 25 vjeç ose pas moshës...

Shkenca “zbulon” sa duhet të hani për t’u dobësuar, shëndoshur apo...

Rregullat kryesore të një diete janë heqja dorë nga ushqimet e pashëndetshme dhe konsumimi i sasive më të vogla. Një seri imazhesh të publikuara tregojnë...

Shkenca: Rrisni fëmijë të shëndetshëm duke i ushqyer si japonezët

Një studim i revistës mjekësore The Lancet shpjegon që nga të gjitha kulturat e botës, fëmijët që kanë lindur dhe janë rritur në Japoni...

Shkenca, udhëtimi na bën më të lumtur se çdo gjë tjetër...

Pse shkojmë menjëherë të bëjmë pazar sapo na bie ndonjë lekë në xhep? Pas çdo blerjeje të re ne ndjehemi pak më të lumtur,...

Këta do bëjnë reformën…?

Nga Artan Fuga/O sovjetika! Perse merziteni dhe nxeheni? Ma jepni pra proven qe edhe pa syrin qe ka aftesine ta ktheje energjine diellore ne drite, bota...

Kërkimi shkencor dhe ana e tjetër e medaljes së Akademisë së...

Flet për "Koha Jonë", intelektuali, studiuesi dhe veprimtari shkencor Stef Staku Intervistoi: Albert Vataj/Në një bashkëbisedim me intelektualin, studiuesi dhe veprimtari shkencor, Stef Staku, mundësuam...

EDITORIAL

Opozita: Protesta dhe Qeveri Tranzitore, kurse Rama: Harrojeni!

-Nga ana e tij, Edi Rama e ka përqeshur këtë kërkesë për Qeveri Tranzitore, duke qenë përhapur...

FORUM

DW: Sot me 20 janar, dy vite Presidenti Donald Trump

Nga radio gjermane DW/ Më 20 Janar Donald Trump mbush dy vite në postin e presidentit - Në...

Europa e ka të humbur luftën

Marrëveshja për ndalimin e raketave me rreze të mesme veprimi nuk mund të shpëtohet më. Me këtë...